Több mint 730 milliárd forint kiadást mentesített a kormány az első félévi költéslimitálás alól – derül ki a Határozatok Tára március 23-i számából. Az államháztartás pénzügyi egyensúlyának védelme érdekében az egyes fejezetek összességében a költségvetési törvényben jóváhagyott és az államháztartási tartalék képzése miatt csökkentett fejezeti kezelésű támogatási előirányzataik 35 százalékát használhatják fel idén az első félévben. Az e rendelkezés alól mentesített tételek az államháztartás – a helyi önkormányzatok nélkül számolt – idei kiadási előirányzatának a 7,1 százalékát teszik ki.
Az előírt korlát figyelembevétele nélkül elkölthető 730,5 milliárd forintból a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium részesül a legnagyobb mértékben, a tárca összesen 233,3 milliárd forintja élvez mentességet. A gyorsforgalmi úthálózat fejlesztését célzó program végrehajtására fordítandó 44 milliárd forintra, vagy az útfenntartásra és fejlesztésre szánt 79,6 milliárd forintra tehát nem vonatkozik a korlát. Ki lehet fizetni az első félévben az M5-ös rendelkezésre állási díját, 22,3 milliárd forintot is, és nem kísérik fürkész tekintetek a MÁV Rt. tőkemegfeleltetésére tervezett 10 milliárd forint felhasználását sem.
Az agrártárca a maga 143,3 milliárdjával a második a rangsorban: ezen belül a legnagyobb tételt a „folyó kiadások és jövedelemtámogatások” 107,6 milliárdja adja. A gazdák által különböző jogcímen követelt támogatások mihamarabbi kifizetése tehát a költségvetési korlát oldaláról nincs veszélyben. A listából kiderül, hogy a Központi Statisztikai Hivatal napokban bejelentett mikrocenzus vizsgálatára elkülönített 559,8 millió forint is teljes egészében rendelkezésre áll az első hat hónapban. Mentességet élvez továbbá a kisebbségi önkormányzatok támogatása, több felsőoktatási intézmény beruházása, valamint a határon túli magyarok támogatására szolgáló Szülőföld Alap egymilliárdja.
