BUX 139250.46 -0,04 %
OTP 45280 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átláthatóbb lesz a közgyógyellátási rendszer?

Becslések szerint mintegy hatvanezer embert érinthet, hogy május elsejével érvénytelenné válnak a régi, taj-szám nélküli közgyógyellátási igazolványok.

2005. március 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Április 30-ig vonják be azokat a közgyógyellátási igazolványokat, amelyeket 1993. február 26-a előtt adtak ki, ugyanis e dokumentumokon még nem tüntették fel a taj-számot. A lejárt okmányokról a települési önkormányzat jegyzője értesíti a tulajdonosokat, akik az igazolványcsere iránti igényüket szintén a lakóhely szerint illetékes önkormányzat jegyzőjénél adhatják be. Az új igazolványokat a szociális tárca térítésmentesen állítja ki. Az intézkedés mintegy 60 ezer embert érint. A cserére azért van szükség, mert az OEP és az ISZCSEM egységes és átlátható közgyógyellátási rendszert akar kiépíteni. Jelenleg ugyanis nagyon sok a visszaélés az igazolványokkal, sokszor a jogosult elhalálozásakor a család használja tovább, illetve a jogosult igazolványának terhére írat fel ingyenesen gyógyszereket családtagjainak vagy ismerőseinek.
A kormány döntése értelmében a gyógyszertáraknak április elsejétől ellenőrizniük kell a közgyógyellátási igazolványokat, amennyiben ezen a jogcímen váltanak ki gyógyszert a betegek. Az év második felében már működhet az az online adatbázis, amely összeköti az OEP nyilvántartását és a patikákat. Amennyiben a beteg nem rendelkezik érvényes közgyógyellátási igazolvánnyal, a patikus a gyógyszert nem adhatja ki számára ingyenesen, csak térítési díj ellenében. Az április 1-je után kiadott közgyógyellátási igazolványokat egységesen, egyéves érvényességi időtartamra állítják ki. Az érvényesség – a jogosultság további fennállása esetén – évente meghosszabbítható. Tervezik egy úgynevezett elektronikus pénztárca bevezetését is, amely személyre szabott módon – életkortól, betegségektől függően – adna a jogosultaknak felhasználható keretet, így a betegek csak a saját gyógyszereiket tudnák felíratni ingyenesen.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet