BUX 139299.57 0,0 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre több megy gyógyszerre

Idén az első tizenegy héten az előirányzathoz képest mintegy hétmilliárdos túllépést produkált a gyógyszerkassza – tudta meg a NAPI Gazdaság.

2005. március 23. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A múlt hét végére a gyógyszerkiadások összege átlépte a 69 milliárd forintot, ez mintegy 10 milliárddal több a tervezettnél – értesült a NAPI Gazdaság. Ugyanakkor a patikák számára az év elején kifizetett 3 milliárd forintos támogatás is a gyógyszerkassza terhére történt, így a tényleges hiány 7 milliárd forint körül lehet. A túllépés egyik oka lehet, hogy februártól 7,5 százalékkal drágultak a medicinák, ezért januárban ismét felvásárlási láz volt a gyógyszertárakban, ráadásul az influenzajárvány sem kerülte el az országot, ami szintén forgalomnövekedést generál. Az első hónapban 16,2 százalékkal nőtt a gyógyszer- és gyógyászatitermék-kiskereskedelem eladásainak volumene (NAPI Gazdaság, 2005.03.23., 3. oldal), igaz, ez az érték a támogatott és nem szubvencionált patikaszerekre együtt érvényes.
A költségvetés idén 284 milliárd forintot szánt gyógyszerekre, ez viszont 5 milliárddal kevesebb a 2004-ben elköltött összegnél. Tavaly több mint 23 százalékkal emelkedett a gyógyszerfogyasztás.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter korábban azt mondta a NAPI Gazdaságnak, hogy idén a növekedés nem lesz két számjegyű. Jó jel, hogy április 1-jétől több generikus termék ára 5–20 százalékkal csökken. A nyugodt gyógyszerpiac ráadásul ma már a cégek érdeke is, hiszen ha minden óvintézkedés ellenére bedől a kassza, a költségeket a gyógyszergyártók és a tb közösen fedezik.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet