A múlt hét végére a gyógyszerkiadások összege átlépte a 69 milliárd forintot, ez mintegy 10 milliárddal több a tervezettnél – értesült a NAPI Gazdaság. Ugyanakkor a patikák számára az év elején kifizetett 3 milliárd forintos támogatás is a gyógyszerkassza terhére történt, így a tényleges hiány 7 milliárd forint körül lehet. A túllépés egyik oka lehet, hogy februártól 7,5 százalékkal drágultak a medicinák, ezért januárban ismét felvásárlási láz volt a gyógyszertárakban, ráadásul az influenzajárvány sem kerülte el az országot, ami szintén forgalomnövekedést generál. Az első hónapban 16,2 százalékkal nőtt a gyógyszer- és gyógyászatitermék-kiskereskedelem eladásainak volumene (NAPI Gazdaság, 2005.03.23., 3. oldal), igaz, ez az érték a támogatott és nem szubvencionált patikaszerekre együtt érvényes.
A költségvetés idén 284 milliárd forintot szánt gyógyszerekre, ez viszont 5 milliárddal kevesebb a 2004-ben elköltött összegnél. Tavaly több mint 23 százalékkal emelkedett a gyógyszerfogyasztás.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter korábban azt mondta a NAPI Gazdaságnak, hogy idén a növekedés nem lesz két számjegyű. Jó jel, hogy április 1-jétől több generikus termék ára 5–20 százalékkal csökken. A nyugodt gyógyszerpiac ráadásul ma már a cégek érdeke is, hiszen ha minden óvintézkedés ellenére bedől a kassza, a költségeket a gyógyszergyártók és a tb közösen fedezik.
