Idén három, jövőre szintén ennyi hemodinamikai központot építenek ki – mondta a NAPI Gazdaságnak Kereszty Éva, az egészségügyi minisztérium főosztályvezetője. Ezzel 2006 végére az ország minden pontján biztosítani lehet a 90 perces szállítási időt. A már jelenleg is működő hemodinamikai központok egyik fontos feladata, hogy az infarktusgyanús betegeket is úgy kezeljék, mintha átestek volna a traumán. Vagyis nemcsak fektetik, pihentetik esetleg gyógyszerezik őket, hanem átesnek a katéteres beavatkozáson is. Így viszont e központokban nagyon alacsony az infarktust valóban átélők száma és a halálozási mutatók – 100-ból csak 3 beteget veszítenek el – is kiválóak.
A központok kellően hatékony működéséhez szükséges, hogy a beteg a tünetek észleléstől számítva 90 percen belül szakemberhez jusson. A jelenlegi lefedettség ezt nem teszi lehetővé. Emiatt épül a következő két évben további hat ilyen központ. A centrumok a már működő nagyobb kardiológiai osztályok átépítésével, fejlesztésével jönnek létre. Kereszti szerint nem az átalakítás, hanem a működtetés kerül több pénzbe, hiszen itt a legújabb technikákra és költséges gyógyszerekre van szükség. Az osztályok fenntartása érdekében szükséges lehet a finanszírozási rendszer átalakítása is. Hosszú távon azonban ez a módszer jóval hatékonyabb, hiszen a katéteres beavatkozás után szinte azonnal lábon távozhat a beteg, így spórolni lehet az ápolási költségeken.
