BUX 139090.18 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is pazarlóan működik az egészségügy

Az egészségügyi reformlufi kidurranásával egyre több kórház dönt úgy: saját magának kell megoldást találnia arra, hogy a jelenlegi alulfinanszírozott rendszerben működőképes maradjon.

2005. március 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mivel az egészségügyi szférában a közeljövőben nem várható sem átfogó reform, sem az állami források jelentős bővítése, egyre több intézmény tulajdonosa vagy vezetősége látja be, hogy így vagy úgy, de magának kell gazdasági problémáit megoldani. Történik mindez annak ellenére, hogy decemberi népszavazás körüli vitákban a szakma több képviselője is a magánosítás ellen foglalt állást. Ám ettől még a rendszer pazarló, az elosztás pedig egyenetlen marad, emiatt az intézmények jó része csak vegetálni képes az állami finanszírozásból. Ennek egyik oka, hogy az állami, illetve önkormányzati intézmények nem vehetnek fel hitelt. Ugyanakkor a rendszer nem biztosít elég forrást a fejlesztéshez. Az elmúlt években több kórház került azért csődbe, mert bevállalta a műszerek cseréjét vagy az épület felújítását. Ezt elkerülendő az intézményeknek két lehetőségük van. Vagy önállóan valamilyen gazdasági társasággá alakulnak, s így hitelképessé válnak, vagy külső befektetőnek adják át a szolgáltatást. Mindkét esetben – bár törvényi kötelezettség egyelőre nincs rá – biztosítani kell a korábbi struktúrát és az ingyenes ellátást.
Tavaly két kórház – pontosabban a tulajdonos önkormányzat – döntött úgy, hogy magánosításba kezd külső befektető segítségével. A két intézmény működtetése a HospInvest Rt. tulajdonába került. Idén eddig a várpalotai önkormányzat döntött arról, hogy partnert keres a városi szakrendelő és a kórház működtetéséhez. A gyöngyösi Bugát Pál Kórház ezzel szemben a gt-vé való átalakulásban látja a megoldást. Sebes Gábor az intézmény főigazgatója a NAPI Gazdaságnak elmondta, a terv az, hogy kht.-t alakítanának, ezzel hitelképessé válhatnak, és a jelenlegi ellátási struktúra mellé olyan fejlesztésekbe kezdenének, amelyekkel fizetős szolgáltatásokat is kínálhatnak. Ezzel együtt az OEP-finanszírozási osztályokat is fejlesztenék, illetve új részlegeket nyitnának. Az elképzelések között van wellness centrum, krónikus ápolási, hospice, illetve akut reumatológia osztály létrehozása. A kórháznak ugyan nincs kifizetetlen számlája, ám a szükséges fejlesztéseket nem tudja finanszírozni. A tervezett beruházás összköltsége elérheti az 500 millió forintot. Az ötlet az intézménytől származik, a kivitelezés pedig jelenleg a tulajdonos önkormányzat döntésére vár. Szakértők szerint a következő egy-két évben, számos egészségügyi intézmény választja ezt vagy a magánosítás útját.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet