BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszületett az agrárbéke

Tízmilliárd forint idei kifizetésének előreláthatóan faktorálással történő vállalásával megkötötték az agrármegállapodást. A bölcs döntések nyomán létrejött egyezséggel mindkét fél elégedett, és az is lehet.

2005. március 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mivel mindkét félnek voltak jogosnak tűnő érvei és ellenérvei, a demonstráló gazdák nevében fellépő agrár-érdekképviseletek és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) között – Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kézjegyével is – vasárnap megszületett alku felemásra, illetve kompromisszumosra sikeredett. A gazdák kaptak is meg nem is, az agrártárca engedett is, nem is. Az agrártárca már elkészített megállapodástervezete végül kibővült 10 milliárd forint állattartási támogatás idei kifizetési lehetőségével, lehetséges, hogy faktorálás útján. Ebből az összegből a sertéstartók egyedenként a pénteken tervezett 1600 forintnál többet, 1800 forintot – összesen 6 milliárdot –, a baromfitartók pedig kilogrammonként 9,5 forintot – összesen 4 milliárd forintot – kaphatnak, a keret kimerülése után pedig a támogatást felfüggesztik. Aki nem kívánja így előre igénybe venni ezeket a támogatásokat, annak az eredeti elképzelések szerint jövő év január 15. és február 15. között fizetik ki.
A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) forrásátcsoportosításával felszabaduló 10 milliárd forintot – ebből csak 2 milliárdot csoportosítanak át a környezetgazdálkodás jogcím terhére – ugyanakkor a mezőgazdaság ez évi notifikált nemzeti támogatásaira használják fel, például prevenciós gyógyszerek, hatósági állatorvosi díjak, húsvizsgálati díjak, illetve agrármarketing támogatására. A kormány azt is vállalta, hogy kezdeményezi az Európai Bizottságnál új nemzeti támogatás jóváhagyását állati eredetű hulladék ártalmatlanítására és a szalmonellamentesítésnek a teljes baromfiágazatra történő kiterjesztésére. További vállalás, hogy a megfelelő raktárral nem rendelkező termelőktől 500 ezer tonna gabonát intervencióra átvesznek 2005. június 30-ig. Sikerült elérniük a gazdálkodók képviselőinek azt is, hogy megduplázódjon a 2003-as fagy- és aszálykárokra igénybe vett 50 milliárd forint kedvezményes hitel visszafizetésére rendelkezésre álló idő, ha már egyik jelentős követelésük, az adóskonszolidáció nem is valósul meg. A hosszabbításra is állami kezességvállalás és a kamattámogatás jár, erre persze még az Európai Bizottságnak is rá kell bólintania.
A kormány részéről hangoztatott ominózus 200 milliárd forint „többletkövetelés” a 328 milliárd forintos idei agrárköltségvetéshez képest – aminek egy része volt az adóskonszolidációs kérés is – nem teljesült, illetve félig mégis, de úgy, hogy többletforrás nélküli kifizetés történik. E keret részét képezik ugyanis fenti állattartási támogatások, valamint a 2005. évi területalapú támogatásoknak (SAPS) az a része, amelyet a jogosult terület esetleges túllépésére vonatkozó szabályok figyelembevételével – azaz a teljes 375 millió euró 80 százalékát – a tervezett jövő év helyett már az idén év végéig a kormányzati vállalás szerint kifizetnek az adategyeztetésre fel nem hívott termelők esetében, ennek nemzeti kiegészítését, a szintén 375 millió eurónyi TOP UP-ot azonban csak jövőre, a nem problémás esetekben négyötödét 2006. február 16-ig. A SAPS 80 százaléka lapunk számításai szerint 72-73 milliárd forint, amely a fent említett 10 milliárd forint állattartási támogatással együtt 82-83 milliárd. Csakhogy a SAPS-ot az EU utóbb kifizeti Magyarországnak, az agrártárca tehát úgy adott, hogy közben nem igazán kellett a zsebébe nyúlnia.
(További részletek a www.napi.hu weboldalon)

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet