A költségvetésből idén 45,2 milliárd forint jut gyógyászati segédeszközök támogatására, ebből 1,5 milliárdot fordítanak a kölcsönzési rendszer beindítására. A szakminisztérium ígérete szerint a segédeszközök tb-támogatással történő kölcsönzése a jövőben magas színvonalú eszközök bevonásával és jóval több biztosított számára lesz lehetséges. A kölcsönzés kibővítéséről és általánossá tételéről már 2000-ben is készült koncepció, ám a megvalósításra eddig kellett várni – mondta a NAPI Gazdaságnak Hegedűs Lajos, a Mozgássérültek Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke. A rendszer kiépítéséhez szükséges pályázatokat már megjelentette az OEP, és a szakminiszter ígérete szerint még idén szerződést kötnek a nyertesekkel. Így kölcsönözni lehet például ápolóeszközöket, légzéstámogató eszközöket, rehabilitációs eszközöket, elektronikus olvasót és inzulinpumpát.
Az új rendszer így két különböző területen jelenthet könnyebbséget a kasszának, illetve a rászorulóknak. Az egyik az ideiglenes használt eszközök köre. Eddig ugyanis egy lábtörés miatt akár több tízezer forintot is ki kellett fizetnie a mankóért vagy botért, amelyet meg kellett venni, így a gyógyulás után nem lehetett továbbadni, holott további száz beteget is kiszolgálhatna. Ráadásul az eszközökre tb-támogatás is jár, így ezen esetekben kimondottan pazarló volt a rendszer. A másik kör a nagy értékü eszközök – speciális ágy, kádlift, betegemelők –, amelyekhez a legtöbben külső segítség igénybevétele nélkül nem juthattak hozzá. A kölcsönzés bevezetése mindazonáltal csak egy kis segítség, hiszen a jelenlegi támogatási rendszer nem biztosítja kellőképpen, hogy a rászorultak életkorukhoz és állapotukhoz mérten a megfelelő és korszerű gyógyászati segédeszközt kapják. Ráadásul a kihordási idő jóval magasabb, mint Európa többi országában, holott az eszközök elavultabbak.
