BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Függőben a TOP UP és az adóskonszolidáció

2005. március 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap lapzártánkig a három nagy függő téma közül csak egy, a gabonaintervenció kérdésében sikerült egyezségre jutni a gazdálkodóknak az agrártárcával: az állam határidőre átvesz minden gabonát, amit május végéig intervencióra felajánlottak. Lapunk értesülése szerint a raktárkapacitás bővítésére 40 milliárdos agrárfejlesztési hitel és az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program (AVOP) szolgál forrásként. Mintegy félmillió tonna gabonát lehet elhelyezni német és belga raktárakban, további 300 ezer tonna kivitele pedig a tengerparttal nem rendelkező EU tagállamok exportpályázata alapján látszik megoldhatónak.
A költségvetést érintő területalapú támogatások (SAPS) nemzeti kiegészítése (TOP UP) és az adósságkonszolidáció ügyét csütörtök estig nem rendezték, az állattartók támogatásáról azonban már korábban megállapodtak (NAPI Gazdaság, 2005. március 8., 15. oldal). Az idei TOP UP-ot a kormány csak 2006. február 15-éig – azaz a jövő évi költségvetésből – fizetné ki, a demonstrálók azonban ragaszkodnak ez év végéhez, ahogyan az a SAPS 80 százaléka esetében is lehetséges lenne (NAPI Gazdaság, 2005. március 10., 3. oldal). A TOP UP idei költségvetésbe tervezéséhez még 375 millió eurót, azaz mintegy 94 milliárd forintot kellene „találni”.
A demonstrálók szerették volna azt is, hogy a kormány hirdessen 2005–2006-ban adóskonszolidációt, mégpedig úgy, hogy a 317/2001 (XII. 27.) kormányrendeletben meghatározott és jelenleg fennálló agrárhitelek közül a földvásárlásra fordított hiteleket 100, a forgóeszköz-, valamint a beruházási hiteleket pedig 50–50 százalékban átvállalja. A minisztérium ezt tegnap estig – forráshiányra hivatkozva – elutasította.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet