BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ünnepelni akarnak a traktorok

Az agrárminiszter már ma békekötést remél, s az ellenzékkel megtámogatott demonstrálók is igyekeznek mielőbb megállapodni, így a jelek szerint a tüntetők közül csak a traktorok akarják Budapesten köszönteni március 15-ét.

2005. március 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lapzártánk idején még tartott a gazdák és az agrártárca tárgyalódelegációinak plenáris tárgyalása. A megbeszéléseket újrakezdték azután, hogy az egyeztetés színhelyén, az FVM épületében bombariadót jeleztek, s kiürítették az épületet (robbanószert azonban nem találtak). A szaktárca már nemcsak a demonstrációt kezdeményező agrárszervezetekkel tárgyalt, hanem a Magyar Agrárkamara (MA) és a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Szövetsége (MOSZ) képviselőivel is.
Németh Imre lát esélyt a mai megállapodásra – miután az agrárminiszter szerint tegnap estig számos ügyben sikerült megegyezni Jakab István Magosz-elnök, a demonstráló gazdák tárgyalóküldöttségének vezetője azonban nem ennyire bizakodó. A felek ugyanazon témák körül „pörögnek”, mint eddig, a fő kérdés továbbra is a területalapú támogatások – a tavalyi kifizetések mellett az idei támogatások ez évi kifizetése is – és a gabonaintervenció (NAPI Gazdaság, 2005. március 3., 1–3. oldal).
A miniszterelnök kedd reggel rádiónyilatkozatában ismét egyértelművé tette, hogy a kormány nem kívánja bővíteni az idei agrárbüdzsét, ezen belüli átcsoportosításra azonban van lehetőség. Véleménye szerint bizonyos kérdésekben a demonstrálóknak nem a kormánnyal lehet vitája, hanem a többi agrár-érdekképviselettel. Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezetője ugyanakkor a Fidesz – MPP elnökét kérte arra, hogy szólítsa fel a gazdák közötti híveit arra, hogy vigyék haza traktoraikat a közelgő ünnepre.
Lengyel Zoltán, a Fidesz – MPP országgyűlési képviselőcsoportja mezőgazdasági kabinetjének vezetője szerint a Fidesz kiáll a gazdák mellett. Véleménye szerint a gazdák nem várnak mást, mint a hónapok óta ki nem fizetett erdőtelepítési és állatjóléti támogatásokat, a beruházások „jogtalanul visszatartott” áfáját, a ki nem fizetett kamattámogatásokat, a megemelt áfa jelenlegi adókulcsokhoz történő áfakompenzációs felárát, működőképes gabonaintervenciót. Ez pedig mind jogszabállyal és politikai megállapodással alátámasztott követelés – fogalmazott a szakember.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet