BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elcsúszott az áfán a büdzsé

Az államháztartás februári egyenlege – korábbi értesüléseinket megerősítve – a tervezettnél rosszabb lett, emögött elsősorban az áfabevételek elmaradása húzódik meg.

2005. március 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Korábbi értesülésünknek megfelelően rosszabb lett a tervezettnél az államháztartás februári egyenlege: a Pénzügyminisztérium gyorsjelentése szerint a helyi önkormányzatok nélkül 195,6 milliárd forint lett a deficit, szemben a 171,4 milliárdos tervvel. Elsősorban az áfabevételek elmaradása okozta a hiány növekedését (NAPI Gazdaság, 2005. március 2., 1–3., oldal), ezzel magyarázható, hogy a költségvetés hiánya a tavaly februári 72 milliárdot bő 100 milliárd forinttal múlta felül, és már elérte az éves terv 54 százalékát. A gyorsjelentés szerint a költségvetési szektorban végrehajtott januári hóközi különjuttatás közterhei is emelték a deficitet. Az államháztartás bevételei összességében 7 milliárddal maradtak el, míg a kiadások 17 milliárddal lépték túl a tervezettet. Az év első két hónapjára kimutatott 393,9 milliárd forint deficit az éves terv 38,5 százaléka; egy éve 26,6 százalékig jutottak ennyi idő alatt.
Az alrendszerek közül az egészségbiztosítás 62,2 milliárd forint hiányt halmozott fel két hónap alatt, de a később megtérülő előlegeket levonva a deficit csak 41,9 milliárd forint volt – tudta meg lapunk. Az alap február végéig az időarányosnál 12,6 milliárd forinttal nagyobb bevételt ért el: ebből februárra esett az önkormányzatokon kívüli költségvetési szervek januári egyhavi különjuttatására eső járulék befizetése. Az egészségügyi hozzájárulás is 0,5 százalékkal jobban alakult a két hónapra számítottnál. A gyógyszercégektől 33 millió forint folyt be eddig a gyógyszerforgalom kordában tartása érdekében kialakított kompenzációs rendszeren keresztül.
A kiadások 18 milliárddal szaladtak el, de az előlegek nélkül 2,3 milliárdos megtakarítás mutatkozik. Gyógyszertámogatásra a patikáknak nyújtott előlegekkel csökkentve a felhasználást 5,8 milliárd forint túllépést jelez a mérleget is figyelembe véve. A kórházi finanszírozás büdzséjében, a gyógyító-megelőző kasszában szintén kalkulálva a később visszatérülő kifizetésekkel 3,2 milliárd forinttal alacsonyabb volt a felhasználás, mint az időarányos.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet