A Sanofi-Aventis gyógyszergyártó cég 15 millió euró beruházás keretében bővíti magyarországi kutatás-fejlesztési központját – mondta a NAPI Gazdaságnak Orosz Jenő kommunikációs vezető. A központ továbbra is a strasbourgi székhelyű cég magyar leányvállalatánál a Chinoin Rt.-nél működik. A jelenleg 300 fővel működő k+f központ bővítése középtávú projekt, várhatóan 3–5 év alatt fejeződnek be a munkálatok, így további 100 fővel emelkedik az alkalmazottak száma. A Sanofi-Aventis világviszonylatban évente 4 milliárd eurót fordít kutatás-fejlesztésre.
A francia gyógyszercég 1991-ben lett kisebbségi tulajdonosa a Chinoinnak, két évvel később már a részvények 51 százaléka volt a kezében, 1999-ben pedig megszerezte a gyár 90 százalékát. Az elmúlt tizennégy évben több mint 100 milliárd forintot fordított a magyar gyógyszercég megújítására, ide tartozik a kutató központ fejlesztése, disztribúciós központ kialakítása és a kémiai és gyógyszeripari tevékenység korszerűsítése. A magyarországi k+f központban az utóbbi években két originális molekulát fedeztek fel, amelyek a diabates és az asztma kezelésében használhatóak. A felfedező kutatásokon kívül a központban klinikai vizsgálatokat, kémiai fejlesztést is folytatnak, illetve megrendelésre terápiás kutatásokat. A cég magyarországi piaci részesedése 10 százalék, nettó árbevétele 100 milliárd forint körül van, míg világviszonylatban 25,4 milliárd euró volt a tavalyi nettó árbevétele. A mostani beruházás azért is különleges, mert a gyógyszercégek többsége az Egyesült Államokba telepítette kutatás-fejlesztési központjait, illetve az utóbbi években – elsősorban a járványügyi kutatórészlegek – Távol-Kelet és Dél-Amerika is preferált cél lett, elsősorban a milliárdos felevő piac és az olcsó munkaerő miatt.
