A mostani kilométerenkénti 3-ról 9 forintra emelné a saját gépjárművel való munkába járás költségelszámolását az MSZP-frakció több tagja által jegyzett, az Országgyűléshez február 18-i dátummal benyújtott törvénymódosító javaslat. A Pénzügyminisztérium adóreform-bizottsága által ugyanazon a napon közzétett adócsomag-tervezet alacsonyabb szinten, 6 forintban állapítaná meg az adómentesen adható összeget, melyet a munkáltató fizet az autóját használó alkalmazottjának.
A szocialista javaslat indoklása szerint a költségtérítés mértéke 1995 óta nem emelkedett, így valorizálása mindenképpen indokolt. A jelenleg elszámolható összeg nem fedezi a költségeket. Ráadásul januártól amúgy is változtak a munkába járás költségtérítésének szabályai: menetjegy, illetve bérlet leadása nélkül annak értéke adómentesen nem számolható el. A képviselők szerint nagyon sok dolgozó nem tudja megoldani a munkába járást tömegközlekedéssel, ezért indokolt a személygépkocsi költségtérítését a tömegközlekedési eszközök költségeihez igazítani. A javaslat szerint a magasabb költségelszámolást visszamenőlegesen, január elsejétől lehetne alkalmazni.
A NAPI Gazdaság számításai szerint a szocialista javaslat elfogadása esetén sem fedezné a benzinkiadás 50 százalékát sem a költségtérítés: igaz, a PM változata esetén csak alig 32 százalékot kapna az autóval munkába járó (kalkulációnk az OMV 95-ös, literenként 240 forintos benzinára szerint készült). Szakértők szerint egyébként nem túl nagy az a kör, amelyiket érintené a módosítás, miután a törvény megszabja azokat a feltételeket (például a tömegközlekedési eszközök menetrendszerűségét veszik figyelembe), amelyek esetén adható ez a költségtérítés.
