BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hat helyett kilenc forintot adna az MSZP

2005. február 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mostani kilométerenkénti 3-ról 9 forintra emelné a saját gépjárművel való munkába járás költségelszámolását az MSZP-frakció több tagja által jegyzett, az Országgyűléshez február 18-i dátummal benyújtott törvénymódosító javaslat. A Pénzügyminisztérium adóreform-bizottsága által ugyanazon a napon közzétett adócsomag-tervezet alacsonyabb szinten, 6 forintban állapítaná meg az adómentesen adható összeget, melyet a munkáltató fizet az autóját használó alkalmazottjának.
A szocialista javaslat indoklása szerint a költségtérítés mértéke 1995 óta nem emelkedett, így valorizálása mindenképpen indokolt. A jelenleg elszámolható összeg nem fedezi a költségeket. Ráadásul januártól amúgy is változtak a munkába járás költségtérítésének szabályai: menetjegy, illetve bérlet leadása nélkül annak értéke adómentesen nem számolható el. A képviselők szerint nagyon sok dolgozó nem tudja megoldani a munkába járást tömegközlekedéssel, ezért indokolt a személygépkocsi költségtérítését a tömegközlekedési eszközök költségeihez igazítani. A javaslat szerint a magasabb költségelszámolást visszamenőlegesen, január elsejétől lehetne alkalmazni.
A NAPI Gazdaság számításai szerint a szocialista javaslat elfogadása esetén sem fedezné a benzinkiadás 50 százalékát sem a költségtérítés: igaz, a PM változata esetén csak alig 32 százalékot kapna az autóval munkába járó (kalkulációnk az OMV 95-ös, literenként 240 forintos benzinára szerint készült). Szakértők szerint egyébként nem túl nagy az a kör, amelyiket érintené a módosítás, miután a törvény megszabja azokat a feltételeket (például a tömegközlekedési eszközök menetrendszerűségét veszik figyelembe), amelyek esetén adható ez a költségtérítés.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet