Súlyos szabálysértést követnek el azok, akik genetikailag módosított (GM) vetőmagot hoznak be az országba, és azt köztermesztésben felhasználják – mondta a NAPI Gazdaságnak Hullán Tibor, a Vetőmag Szövetség és Terméktanács igazgatója. A nemrégiben elfogadott, a GM vetőmagok használatát tiltó hazai jogszabály hat hónapig van érvényben és többször meghosszabbítható. A vetőmagcsempészek több százezer forintos pénzbírságra és árujuk megsemmisítésére számíthatnak.
A terméktanács információi szerint az utóbbi időben több gazdálkodó is hozott be a köztermesztésben nem engedélyezett GM-kukorica-vetőmagot Romániából, ahol a Pioneer cég fajtájának termesztése engedélyezett. Erre azért is kerülhetett sor, mert a román GM-vetőmag olcsóbb a hazai kukorica-vetőmagnál. A kisteherautóval dolgozó csempészek azonban nincsenek tisztában azzal, hogy milyen veszélyhelyzetet idéztek elő tevékenységükkel – véli az igazgató. A kukorica ugyanis szélporozta növény, a GM-vetőmagos termelés közelében tehát genetikailag szennyezheti a hagyományos kukoricatáblákat. A magyarországi termesztési viszonyok, a birtokszerkezet és éghajlati adottságok csak fokozzák ezt a veszélyt. Amennyiben a kétféle kukoricát nem sikerül külön kezelni, az veszélybe sodorja a jelenlegi árukukorica- és vetőmagtermesztést, pedig Magyarország jelentős csemegekukorica-exportőr.
Magyarországon és az EU-ban általában eladhatatlan a genetikailag módosított kukorica. Amennyiben pedig eladható volna, akkor is jóval olcsóbban kínálnák az USA-ban előállított árukukoricát, hiszen ott nagyüzemi, közvetett támogatásban részesülő gazdálkodási formában termelik azt. Így a néhány zsákos „magánimportőrök” még eladni sem tudnák GM-árujukat, nem beszélve a jogszabálysértésről. Az 1,2 millió hektáros hazai vetőterületen idén 8,5 millió tonna gabona termett, a vetőmag-szaporító 30 ezer hektáros területen pedig 60 ezer tonna vetőmag termett, amiből 30-40 ezer tonna az export.
