BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A jegybank lehet a gyógyszerárváltozás gátja

2005. február 23. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gyógyszergyártók a jövő év végéig nem emelhetnek árat – jelentette ki a nemrégiben Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Állítása azonban így nem pontos, ugyanis a gyártókkal tavaly nyáron külön-külön kötött, 2006. december 31-éig érvényes megállapodások szerint a termelői ár nem emelkedik, de ez is az euróárfolyam függvénye. Ha a kormány módosít a támogatásokon, a patikákban fizetett ár változhat.
A termelői árváltozás feltétele, hogy az euró árfolyama ne lépjen ki a 236,29–267,8 (hivatalosan 252,05 forint +/–6,25 százalékos) forintos sávból jövő év végéig, méghozzá tartós időre. Az euró kurzusa az utóbbi időben 242–244 forint között ingadozik, vagyis látszólag közel van a sáv széle, ám a jegybanki intervenciós sáv 241,01 forintnál korlátot jelent a további forinterősödésnek. Faramuci módon tehát a jegybank „akadályozza meg”, hogy alkalmasint alacsonyabb legyen a gyógyszerár.
Arra sincs sok esély, hogy „megostromolja” a 268 forintot az árfolyam, az MNB minap publikált inflációs jelentésében közölt Consensus Economics (külföldi elemzőket nagyobb számban tartalmazó) felmérésben is csak 17 százalékos esélyt adtak arra, hogy 2005 végére az árfolyam 265 forintnál leértékeltebb lesz. A Reuters-pollban a legpesszimistább előrejelzés 262,5–262,0 forint volt az idén és jövő decemberre. Ha mégis tartósan, több hónapra kilépne a „gyógyszersávból” a forint, akkor a termelők az eltérés mértékével változtathatnak árat.
Mindennél fontosabb, hogy stabil, kiszámítható legyen a gyógyszerpiac, cserébe vállaltuk, hogy nem emeljük a termelői árat, hogy kipótoljuk a tavalyi gyógyszerkasszát, és az idén is hozzájárulunk, ha bőven túlkölt a kassza – mondta lapunknak Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. A kormánnyal kötött megállapodás része, hogy semmilyen egyéb, a piacot befolyásoló intézkedést nem hoznak a gyógyszerkeret betartása érdekében: az egymilliárd forintot meghaladó támogatáskiáramlást eredményező döntéseket a kormánynak egyedül kell állnia. Székely szerint nem a vény nélküli gyógyszerek árain hozzák be a vénykötelesekre vonatkozó megállapodás miatt elmaradó áremeléseket. A kormánnyal kötött szerződés esetleges megszegéséért bírósági úton érvényesíthetnek kártérítést a gyártók.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet