BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gazdatüntetés kérdőjelekkel

Várhatóan ma ülnek tárgyalóasztalhoz az agrártárcával a demonstráló gazdák, akiknek személyenként 200-250 ezer forintba kerül ez a kis kiruccanás.

2005. február 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tervek szerint ma ülnek tárgyalóasztalhoz az agrártárcával a demonstráló gazdák – miután Pásztohy András földművelésügyi politikai államtitkár és Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke a demonstrálók petíciójának átadásakor kedden megállapodtak ebben –, bár lapzártánk idején még az is kérdés volt, hogy az egyeztetés a minisztériumban vagy a demonstrációs bizottság e célra felállított sátrában lesz-e.
Jakab egyértelművé tette, hogy a gazdák nem hajlandók eredmény nélkül távozni a demonstrációról. Németh Imre agrárminiszter pedig egyetértett Hiller István MSZP-elnökkel abban, hogy a mezőgazdasági gazdálkodók támogatásait időben ki kellett volna fizetnie a kormányzatnak. A három nagy kérdés, hogy mi lesz a közvetlen kifizetésekkel, a gabonaintervencióval és az állattartók támogatásával (NAPI Gazdaság, 2004. február 3., 3. oldal).
Csak a közvetlen támogatások kifizetésének késése miatt nem jöttünk volna a fővárosba – „teszi helyre a dolgokat” a NAPI Gazdaságnak a Baranyából traktorral érkezett Hajósovics György, 100 hektár földet művelő, demonstráló családi gazdálkodó. Ebben igaza is van, mivel a közvetlen támogatások kifizetési határideje 2005. április 30., ígéretek persze voltak a korábbi teljesítésre. A gazdálkodó 50 ezer forintért tankolta meg viszonylag nagy teljesítményű járművét 200 liter gázolajjal, ami a fővárosba és vissza – szűken 400 kilométerrel számolva – 20-25 kilométeres sebesség mellett lényegében el is fogy.
További 150-200 ezer forinttal is számolni kell a február 28-ig tartó területfoglalásig, de több is lehet, ha elhúzódik a dolog – fűzte hozzá a szintén baranyai, 300 hektáron gazdálkodó Gráf Ferenc, akinek a gabonaintervenció elhúzódása miatt a földjétől 65 kilométerre lévő Concordia Közraktár Rt. telephelyén betárolt 80 tonna áruja után 800 ezer beszállítási, januárra pedig 700 ezer tárolási költséget kellett kifizetnie. Lassan már megbánja, hogy betárolta a gabonáját, mivel ha a betakarítás után alacsony piaci áron eladja, már-már jobban járt volna, mint ha hónapokig tároltatja, s a végén 25 ezer intervenciós forintot kap tonnánként.
A két gazda több társával együtt az éjszakákat a demonstráció alatt olcsó, fejenként 2000 forintos tömegszálláson tölti, az egyik Budapesthez vezető főút mellett, ahonnan és ahová szintén el kell jutni valahogy, nem beszélve az étkezésről. Vannak persze olyan gazdálkodók, akik a traktorukban vagy lakókocsiban éjszakáznak, de csak a fővárosba végül eljutott 900 traktorral és rajtuk 1-1 gazdálkodóval kalkulálva – tehát a legszerényebb számítások szerint is – 180 millió és 225 millió az az összeg, amibe ez a kis kiruccanás összesen került, legalábbis a gazdálkodóknak, akik minden kiadást saját zsebből fizetnek. A tegnap a Kossuth téren tüntetők közül azonban valószínűleg nem mindenkinek kell számolnia ezekkel a kiadásokkal, hiszen a tömeget – a szervezők ígérete ellenére – látnivalóan a számos hasonló eseményről ismert arcok duzzasztották fel több ezresre.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet