BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felgyorsult a közvetlen támogatások kifizetése

Az uniós támogatásokkal kapcsolatos nehézségek ellenére felgyorsultak a kifizetések, a gazdálkodók azonban nem tágítanak a parlamenttől.

2005. február 20. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A múlt évi 293 milliárd forint agrártámogatásból december végéig 154 milliárd forintot fizettek ki, további 46 milliárd esetében a költségek felét átvállalva előfinanszírozási lehetőséget biztosított a tárca, idén február 15-ig pedig további, körülbelül 30 milliárd jutott a gazdálkodókhoz, ami összesen 230 milliárd. Idén március 31-ig – az eredeti határidőhöz képest egy hónappal korábban –, előreláthatóan a fennmaradó 63 milliárd forint is eljut a termelőkhöz, a hibajavítási tapasztalatok ugyanis kedvezőek.
A múlt hét közepéig 135 ezer gazdálkodónak utalták át az EU-támogatás 80 százalékát, a kiküldött hibajavítások pedig 55 ezer gazdálkodót érintenek. Volt igénylő, aki alá sem írta az adatlapot, más esetekben nem találják az igénylőket, illetve büntetőfeljelentést is kellett tenni. A közvetlen támogatást február végéig 160 ezren kapják meg, a végleges elszámolás március végén kezdődhet, s a tervek szerint az igények 96 százalékát április 30-ig teljesítik.
Február 15-én megkezdődött a nemzeti kiegészítés, a top-up támogatások kifizetése is, a miniszterelnök agrártárcánál tartott látogatásakor a szakminiszter által ígért módon. Azaz a hektáronként járó 14,5 ezer forintot kiegészítették 7 forinttal, tehát aki most kapja, az 21,5 ezer forinthoz jut. A gabonaintervencióra felajánlott több mint 3,8 millió tonna áruból 700 ezer tonna intervenciós igényét visszavonták, több mint 400 ezer tonna áru ellenértékének kifizetése pedig már folyamatban van.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet