BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

„Érezhető volt a feszültség”

Az adóhivatal lemondott elnöke nem úgy ment a pénzügyminiszterhez, hogy bejelenti lemondását. Király László György lapunknak adott interjújában elmondja, hogy azért nem hirtelen jött ötlettől vezérelve távozik az elnöki posztról: a kritikák ugyanis a folyamatos teljesítményfokozás ellenére sem szűntek meg. Valószínűleg az államigazgatáson belül, pénzügyi területen folytatja pályafutását.

2005. február 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

– Mindenkit váratlanul ért a lemondása. Már ennek gondolatával érkezett meg a pénzügyminiszterhez, vagy csak a beszélgetés folyamán fogalmazódott meg Önben, hogy jobb, ha feláll?
– Nem úgy készültem a tanácskozásra, hogy ott bejelentem a lemondásomat, de természetesen az ember nem egy pillanat alatt hoz meg egy ilyen döntést. A megelőző időszakban érezhető volt egyfajta feszültség, jobban mondva voltak arra jelek, hogy nem tudok teljesen megfelelni a pénzügyminiszter úr elvárásainak. A beszélgetés során aztán világossá vált számomra, hogy bár a miniszter elismeri személyes kvalitásaimat, jelenlegi tudásommal, habitusommal nem tudok többet hozzátenni az adóhivatal működéséhez.
– Pontosan mit mondott önnek Draskovics Tibor? Mely területeken várt el nagyobb hatékonyságot a szervezettől?
– Nem konkrét ügyekről volt szó, a miniszter operatívabb, aktuális kérdésekre gyorsabban reagáló szervezet iránti elvárását fogalmazta meg. Nem gondolom egyébként, hogy egy efféle, eligazító jellegű beszélgetés rendkívülinek számítana, ilyen naponta megtörténik a közigazgatásban, igaz, alacsonyabb szinteken. Olykor az is előfordul, hogy a végén elválnak a beszélgetők útjai.
– Ez minden? Olyan rébuszok miatt mondott le, mint hogy reagáljon gyorsabban az adóhivatal?
– Nem egészen erről van szó. Annál többet, amit mostanra elértünk, az én irányításom alatt már nem tudott volna felmutatni az adóhivatal a jelenlegi állománnyal és kondíciókkal. A kritikai megjegyzések azonban továbbra sem szűntek meg a tevékenységünkkel kapcsolatban.
– Egyes sajtóhírek szerint azért kellett „lemondania”, mert a miniszterrel szemben megvédett néhány megyei adóigazgatót, nem ment bele azok elmozdításába. Ebből mi igaz?
– A tárcával számos kérdésben volt szakmai vitánk, ezt én természetesnek is gondolom...
– Másik okként az áfaellenőrzéseket emlegetik. Nyílt titok, hogy a PM nem volt megelégedve ezzel a munkájukkal.
– Ennél átfogóbb, a szervezet egész működési rendjét illető kritikákat kapott az adóhivatal, az áfakérdés ilyen formában nem került elő.
– Mennyiben korlátozza elnöki hatáskörét a lemondása? Mit tehet az új elnök kinevezéséig?
– A pénzügyminiszter kérte, hogy az új elnök kinevezéséig maradjak hivatalban, egyben azt is kérte, hogy nagyobb horderejű ügyekben már ne szülessen döntés a hátralévő időszakban.
– Ez érinti az ellenőrzési tevékenységet is?
– Ez inkább személyi, szervezeti típusú döntésekre vonatkozik.
– Mi tud utódjáról, Szikora Jánosról? Ön nevezte ki 2003-ban a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei adóigazgatóság élére. Milyen eredményességgel dolgozott ez az igazgatóság?
– Szikora János vezetése alatt jobban haladtak a dolgok, mint az elődje idején. A megyei igazgatóság jó átlagos teljesítményt nyújtott, de ugyanez elmondható a többi igazgatóságról is.
– Elfogadva mégis azt, hogy az áfa közrejátszott a távozásában: milyen tapasztalatai lehetnek a szabolcsi igazgatónak az uniós áfaügyekben?
– Nem hiszem, hogy az áfa döntő lett volna Szikora János kiválasztásában, az elvárásoknak megfelelő szakembert kértek fel az elnöki posztra.
– Van már elképzelése arról, hol folytatja pályafutását?
– Úgy gondolom, hasznos tapasztalatokat szereztem az adóhivatal élén, amelyeket máshol is tudok majd hasznosítani. A miniszter is jelezte, hogy a továbbiakban is számít a munkámra.
– Az adóigazgatás terén?
– A pénzügyi szférán belül.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet