BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Emelkedik az agrárbéke ára

2005. február 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Faktorálással, a pénzintézetek bevonásával meg lehet teremteni a lehetőségét annak, hogy az idén már Péter-Pál napja körül kifizessék a 2005. évi területalapú támogatásokat – értesült a NAPI Gazdaság. A kifizetések 2005. december 1. és 2006. április 30. között lennének aktuálisak, a rájuk vonatkozó megalapozott kérelmeket azonban május 17-ig kell benyújtani – mondta Pásztohy András, az agrártárca politikai államtitkára. Hozzáteszi, hogy elsősorban egyelőre a tavalyi forrásokat kell kifizetni, hiszen a rendszer utófinanszírozásos.
A közvetlen támogatások kifizetése kapcsán a kormányzati gyorsítás ellenére a lemaradás még mindig jelentős. Az EU már az év elején tisztában volt azzal, hogy a közvetlen támogatást igényelt mintegy 200 ezer magyar gazdálkodónak mindössze a fele kapta meg a támogatások közösségi részének 80 százalékát, azaz a régi tagországoknak járó szubvenció negyedét. A kifizetéseknek pedig inkább az egyéni gazdaságok örülhettek, a nagyüzemek közül ugyanis kevesen kapták meg a forrásokat az év elején – hívják fel a figyelmet uniós szakértők, akik a késés okai közé sorolják, hogy a kifizetéseket végző Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt (MVH) még mindig nem jegyezték be hivatalosan. Emellett ki kell javítani a gazdálkodók igénylés során elkövetett hibáit is, hiszen az igények és a területek között félmillió hektár különbség adódott.
Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerint az uniós és a nemzeti támogatások a csatlakozás első évében Magyarország esetében 373,8 százalékkal javítják az ágazat szubvencionálását. Igaz, az új tagállamokban a gazdálkodók még nem jutottak hozzá teljes mértékben ezekhez – teszik hozzá ehhez uniós elemzők. Magyarország mindenesetre – Romániával együtt – a legrosszabb arányban használta fel eddig a SAPARD előcsatlakozási támogatásokat is: a múlt év végéig a négy évre vonatkozó 160 millió euró 38 százalékát, alig 60 milliót használt csak fel, szemben Csehországgal, amely csaknem az összeset. A hazai hivatalos magyarázatok alapján SAPARD-ügyben nincs még veszve semmi, ám a késlekedés sokak szerint versenyhátrányt okoz. Miként a területalapú támogatások kifizetésének késése is, amely – figyelemmel a gabonaintervenció lassúságára – likviditási nehézségeket okozott sok gazdálkodónak. Éppen ez a késlekedés az egyik oka a csütörtökön tartott, illetve a még csak tervezett hazai agrárdemonstrációknak. Tegnap látványosan petíciót adtak át a parlament előtt fekete zászlókat lengetve demonstráló szervezetek képviselői a FVM-nek, egyebek mellett az elmaradt támogatásokat követelve.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet