BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magánszektorral is finanszíroztatnak

2005. február 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Idén a Pozsony–Zsolna autópálya 2006-os, a Pozsony–Kassa sztráda 2010-es befejezésére, a Pozsony–Nagyszombat–Nyitra–Zólyom–Kassa gyorsforgalmi út folyamatos építésére, továbbá az elektronikus úthasználati díj jövő évi bevezetésére helyezi a hangsúlyt a közlekedési és távközlési tárca – jelentette be Pavol Prokopovic közlekedési és távközlési miniszter. A magánszektort mintegy 93,5 kilométer hosszú sztrádaszakasz megvalósításába vonják be, emellett az EU strukturális és kohéziós alapjaival is számolnak. Az ISPA programból állják a Pozsonyon belül 2006 júniusáig épülő Bécsi út–Kikötői híd közötti D1-es útszelvény építését – szerepel a tárca idei programjában.
A közlekedési minisztérium szerint 2005 és 2008 között összesen 78,8 kilométer hosszú autópálya épülhet. A főleg a zsolnai Hyundai/KIA autógyár miatt erőltetett ütemben 2006 végéig kellene befejezni a Pozsony és Zsolna között még hiányzó, 42,6 kilométer hosszúságú sztrádaszelvényt, amelynek költségét 24,4 milliárd koronára becsülik. A feszített tempó érdekében a tavalyi 10 milliárd korona után 2005-től gyakorlatilag megkétszereződnek a források, így 2005 és 2007 között évente 17,7 és 20,8 milliárd korona közötti összeget fordítanak az autópálya-hálózat bővítésére. A szükséges források 40-50 százalékát az állami költségvetés biztosítja, az EU éves szinten 4-5 milliárd koronát tesz ehhez hozzá, végezetül az idén létrehozott állami Dialnicná Spolocnost (autópálya-társaság) a sztrádamatricák forgalmazásából, egyéb bevételekből és hitelekből évi 6 milliárddal járul hozzá a finanszírozáshoz.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet