BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Márciusra meglesz a hiány 40 százaléka

2005. február 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az éves előirányzat 19,4 százalékát érte el az első hónapban az államháztartás hiánya, ami nominálisan 11,6 milliárd forinttal alacsonyabb volt a tervezettnél. A megtakarítást a tb-alapok és az állami pénzalapok kedvezőbb egyenlege biztosította. A PM szerint az első negyedév végére 415,8 milliárd forintra emelkedik az alrendszerek – önkormányzatok nélküli – együttes deficitje: ez 40 százalékos teljesítésnek felelne meg. A következő hónapokban a jövedékiadó-befizetések határideje, illetve az 53. havi nyugdíj felének kifizetése miatt tér el az eredetileg tervezettől a költségvetés gazdálkodása. Márciusban könyvelik el bevételként az autópálya-építés lebonyolításából származó 125 milliárd forintot is, ami 25 milliárddal nagyobb, mint korábban várták. Az uniós kereskedelmet folytatóknak visszautalandó áfa 50 milliárdos bevételkiesést okoz a költségvetésnek márciusban és valamivel kisebb lesz a kamatkiadás.
Az év egészében a bevételek 147,5, a kiadások 142,7 milliárd forinttal lehetnek magasabbak a törvényi előirányzatokhoz képest a PM februári prognózisa szerint. Ennek egy része a kormányzati átalakítások miatt alakult így: a minisztériumok átszervezése, a tavalyi maradványok átcsoportosítása jelenik meg a számokban. Az év egészében 4 milliárd forinttal várnak most nagyobb hiányt, mint a törvényi előirányzat.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet