BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gazdasági okai vannak a tervezett agrárdemonstrációnak

A politikai motivációk gyengék, ezúttal ugyanis „kőkemény” gazdasági okai vannak a jövő hétre tervezett agrárdemonstrációnak.

2005. február 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miközben az agrárkormányzat részéről sem tagadják a késést az uniós támogatások kifizetése kapcsán, a hivatalos kommunikáció szintjén mégis inkább a sikerpropagandára helyezik a hangsúlyt, ráadásul a gazdákra mutogatnak, hogy hibásan töltötték ki az igénylőlapokat. A gazdálkodók szervezetei – és maguk a gazdálkodók – ugyanakkor pártszimpátiától függetlenül visszautasítják a vádat és szinte másról sem beszélnek, mint hogy mennyire égető a forráshiány az agráriumban.
Valósak azok az okok, amelyek miatt az agrárgazdálkodók az utcára vonulnak – véli Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara (MA) alelnöke. A kamara azonban nem ért egyet a tervezett demonstrációval, sőt köztestületként nem is teheti meg ezt. A tervezett megmozdulást ugyanakkor nem tekintik politikai indíttatásúnak, annak kőkemény gazdasági okai vannak – teszik hozzá egyöntetűen az ügyvezető elnökség tagjai. A kamara felajánlja segítségét a gondok megoldására irányuló egyeztetésben, már ki is dolgozták javaslataikat.
A 2004-es költségvetési támogatások alig 60 százalékát, hozzávetőleg 160 milliárd forintot fizettek ki a gazdálkodóknak, a „bent ragadt” támogatások döntő része pedig uniós forrás. A kamara szerint a mezőgazdasági termelők bíznak a miniszterelnöki ígéretben, hogy február végéig megkapják a hiányzó pénzeket, ezért is tartják nem járható útnak a jövő heti demonstrációt. Ráadásul a gazdák zsebéből az intervencióból származó bevételek mellett legjobban hiányzó területalapú támogatásokat éppen azok a kisebb gazdálkodók kapták, akik az utcára akarnak menni, míg a nagyobb gazdaságok egyelőre kivárnak. Amennyiben mégsem teljesül a kormányfői ígéret, a testület szerint a támogatásokat az uniós eljárási rend felfüggesztésével kellene kifizetni. A MA javaslatai között szerepel a gabonaintervenció felgyorsítása, a sertés-, baromfi-, és tejágazat gondjainak rövid távú állami megsegítése, illetve a SAPARD-támogatással elnyert támogatások gyorsított elszámolása is; ellenkező esetben az elkezdett beruházások félbemaradhatnak.
Április közepére várhatóan sikerül ledolgozni az uniós agrár- és vidékfejlesztési támogatásokkal kapcsolatos lemaradásokat – véli Nyújtó Ferenc, az agrártárca helyettes államtitkára. Az EU befogadta a magyar kormánynak a tavalyi 170,1 millió eurós keretből 56,6 millió euróra vonatkozó költségvetési átcsoportosítási javaslatát az agrár-környezetvédelmi és egyéb jogcímek Nemzeti Vidékfejlesztési Tervben (NVT) megfogalmazott céljai terhére, az ügyben Brüsszelnek hat hónapon belül kell döntenie.
Az EU-nál az agrártárca részéről kezdeményezett esetleges átcsoportosítás nyomán felszabaduló, mintegy 14 milliárd forintos összeget kizárólag a gabona, olajos, fehérjenövény és rizs (GOFR) termékkörre lehet fordítani a területalapú támogatások kapcsán. Korábban ugyanakkor több nyilatkozatban felmerült, hogy az átcsoportosítandó összeget a sertés- és a baromfiágazat megsegítésére fordítják majd. Ezeknek az ágazatoknak ugyanis – azon túl, hogy finoman fogalmazva is nem jól „startoltak” az EU-ban – egy sor uniós szabálynak is meg kellene felelniük, például a környezetvédelem és a higiénia terén. A GOFR-növényekre fordítható NVT-források révén mindenesetre forrás szabadulhat fel a nemzeti költségvetésben, így elképzelhető, hogy az így „talált” többletet adják majd az állattartóknak.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet