BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Forrásadó a szürke zónában

A legnagyobb élőmunka-tehernek számító tb-járulék csökkentése, az átláthatóság és az adómorál javulása – abban egyetértés van adószakértők között, hogy a tervezett adóreform sikerében e tényezőknek lesz a legkomolyabb szerepe.

2005. február 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány jelszava az, hogy minél többen adózzanak minél kevesebbet, vagyis szélesedjen az adóalap. Ennek két útja van: az eddig nem adózó tevékenységeket is be kell vonni a közteherviselésbe, illetve az adózás alá eső tevékenységet folytatók terheit csökkentve lehet őket nagyobb adóalap kimutatására ösztönözni. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint mindenképpen meg kell vizsgálni, hogy miként lehet szűkíteni a minimálbéren bejelentettek körét, és hogyan lehet a közteherviselésbe vonni azt a mintegy 500 ezer embert, akikről a munkaügyi statisztika jelenleg annyit tud, hogy nincs munkahelyük, de a munkanélküliek között sem tarthatják nyilván őket, mert nem is keresnek – hivatalosan – munkát.
E szürke zónában leginkább alkalmi munkavégzést folytatnak; elsősorban az építőiparban és a mezőgazdaságban élnek ezzel a lehetőséggel. Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers adópartnere szerint egyetlen helyen, a munkaadónál lehet megfogni az ilyen típusú, zsebbe fizető foglalkoztatást: egy kedvező kulcsú forrásadó, amely egyszerű adminisztrációt igényel, segíthetne a legális szférába terelni ezeket az embereket. A változáshoz szükség van azonban az adómorál megerősödésére is: Erdős szerint az amerikai modell lehet e téren irányadó, ott ugyanis az adóelkerülés az egyik leginkább elítélt magatartásforma, sok közéleti személy karrierje tört emiatt ketté.
A minimálbéren foglalkoztatottak esetében a legsürgősebbnek a járulékkulcsok csökkentése tűnik, de a foglalkoztatók össz-adóterhelésén is érdemes volna faragni, valamint az szja-sávokat is szét kellene húzni. Zara László, a Magyarországi Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke szerint a kisvállalkozásoknál nem annyira az idén bevezetett, az új foglalkoztatottakhoz kapcsolódó tb-járulék-kedvezményre, mint inkább az adóterhelés mérséklésére lett volna szükség: ez a kör ugyanis elsősorban a beszűkült piaci lehetőségekkel bajlódik, amit nem a foglalkoztatottak létszámának növelésével tud orvosolni. A szakértő is fontosnak tartja az adómorál javulását, e téren azonban szerinte nem lehetnek illúziók. Példaként említhető a lakosságot szolgáló kisiparosok (például víz-, gáz-, villanyszerelők) számla nélküli megbízása, ami egyenként kis tétel (persze a megbízó jövedelmétől függően), de összességében a költségvetés számára is milliárdos nagyságrendű bevételt hozna a terület kifehérítése. Ez az adórendszeren keresztül közvetlenül nehezen befolyásolható, csak az adómorál javulása hozhat változást.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet