Őszig három javaslatcsomagot kell benyújtania a parlamenthez a kormány képviselőiből és független szakértőkből álló adóreform-bizottságnak – derült ki a tegnapi alakuló ülésen. Először márciusra állhat össze az „akadálymentesítő” csomag (ennek részleteit már tegnap tárgyalták zárt ajtók mögött), amely az apró, bürokratikus elemeket ritkítaná meg, majd az év második felében kerülhetnek az országgyűlés elé a 2006-ra, illetve a rákövetkező két-három évre szóló koncepciók.
Az első ülésről nem távoztak elégedetten a független szakértők. Az akadálymentesítési csomagnak ebben a formában nincs értelme, érdemi ötletek nem szerepelnek benne – fogalmazott lapunknak egyikük –, ráadásul a külső szakértők eddig tett javaslatai egyáltalán nem kerültek bele. A kormányoldal pontosítaná, hogy a társasági adóalapban érvényesíthető iparűzési adókedvezmény igénybevételét megakadályozó köztartozások pontosan mely adónemekre vonatkoznak. Szó volt a gépkocsival történő munkába járásra elszámolható, kilométerenként jelenleg 3 forint emeléséről, új összeg megnevezése nélkül, és a tervek között szerepel a veszteségelhatárolási szabályok átalakítása is.
Az ülés elején részt vevő miniszterelnök szerint a közös gondolkodás eredményeként olyan, az alapokat is érintő adóreformnak kell születnie, ami jól szolgálja a versenyképesség javítását, a beruházásvezérelt gazdasági növekedést, az új munkahelyek teremtését és az igazságosabb közteherviselést. A komplex csomagnak ezért az adózáson túl ki kell terjednie a nagy ellátó rendszerekre is: Gyurcsány Ferenc szerint e területeken 2007–2008-ra érhetnek be a változások. Megfigyelők szerint ez egyben azt is jelenti, hogy ebben a ciklusban már nem születnek reformértékű lépések az egészségügyben és a szociális politikában.
Figyelni kell a térségben beindult adóversenyre, értékelni kell azok tapasztalatait, de óvakodni kell attól, hogy egy az egyben lemásoljuk más országok rendszereit, a hazai igényekre kell alapozni az adózást – vélekedett Draskovics Tibor pénzügyminiszter. Szerinte fel kell tenni a kérdést, hogy az 1989 óta sokat módosított, de lényegében változatlan alapokra építő adórendszert érdemes-e tovább működtetni.
Az adóreform-bizottság munkáját öt albizottság segíti, melyekben a kiemelt adónemek (áfa, iparűzési, eva és az élőmunkaterhek) felülvizsgálata zajlik majd, és külön bizottság dolga lesz az adminisztrációs egyszerűsítésekre javaslatot tenni. A bizottságokban kap helyet egyebek közt Parragh László, az MKIK elnöke, Hetényi István volt pénzügyminiszter és Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers adópartnere. Zara László adószakértő vezeti az egyszerűsítésre alakuló bizottságot. A főbizottság hetente ülésezik. Úgy tudjuk, a tagok nem kapnak tiszteletdíjat közreműködésükért, külön forrás áll azonban a rendelkezésükre szakértői háttéranyagok megrendelésére.
