Az egészségügyi tárca az idén az ellátórendszer reformja helyett a tavaly már elindult fejlesztéseket folytatja – ide tartozik a járóbeteg-ellátás privatizációja az egészségügyi dolgozók számára, amit 25 milliárd forintos hitelkonstrukcióval segít az állam. Bár a programot tavaly őszre ígérték, most végre valóban megvalósulni látszik, a szaktárca és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) együttműködésével. (A féléves csúszás részben a decemberi, az egészségügyi privatizációról is szóló népszavazás számlájára írható.) A hitelt nem veheti fel külső befektető, a munkavállalóknak azonban előbb valamilyen gazdasági társaságot kell alakítaniuk.
Jelenleg is folynak a tárgyalások a bankokkal, eddig a 28 intézményből hatan szerződtek – mondta a NAPI Gazdaságnak Kapolcs Gábor helyettes államtitkár. Így a pályázatokra rövidesen jelentkezhetnek az érdeklődők, akiknek a privatizációra való felkészülésben a szaktárca segített egy fejtágító, információs programmal. A konstrukció szerint az MRP-szervezetek – amelyek megalakulásába a tulajdonos önkormányzatoknak is bele kell egyezniük – 40 százalékos tulajdoni hányadot szerezhetnek az intézményekben. A felvehető hitelösszeg felső határa 250 millió forint, lejárata legfeljebb 15 év. A program 110 intézmény magánosítást érintheti, amelyek összesített vagyona 70 milliárd forint.
Természetesen a külső befektetők sincsenek kizárva a privatizációból, tavaly két kórház került így magánkézbe, amelyeket a HospInvest Rt. vett át. Az idén egyelőre a várpalotai önkormányzat keres partnert a tulajdonában lévő kórház és szakrendelő működtetéséhez.
