BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egykulcsos szja-ra szavaznak a PM honlapján

2005. január 31. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ha az internetezőkön múlna, nem a kormányfő adózással kapcsolatos elképzelései szerint változna a jövőben az adórendszer – derül ki a Pénzügyminisztériumnak (PM) küldött állampolgári e-javaslatokból. A tárca honlapján gyűjtött ötletekből ugyanis leginkább egy egykulcsos szja- és áfarendszer képe rajzolódik ki, a jelenleg biztosított kedvezmények pedig pusztulásra lennének ítélve: abban viszont nincs konszenzus, hogy ez alá tartozzanak-e a gyerekek utáni, a lakás és az alkalmazotti kedvezmények. Nagy a támogatottsága a családi adózásnak is. Gyurcsány Ferenc a hét végén tette egyértelművé, hogy nem számol egykulcsos szja-tábla bevezetésével, de még az SZDSZ kétkulcsos, kitolt jövedelem sávhatárokat tartalmazó, kedvezményekkel az adórendszerben nem számoló javaslata sem nyerte el a tetszését.
Az elektronikus hozzászólók többsége szerint nincs szükség továbbá többféle járuléknemre, elég volna egy (akár a jelenleginél magasabb) járulékkulcsot alkalmazni. Az iparűzési adót megszüntetnék, helyette a társasági adó (egy beíró szerint 20 százalékra történő) emelését tartják járható útnak vagy meg nem nevezett központi forrásokat csoportosítanának át az önkormányzatokhoz. A települések egyáltalán ne szedjenek vállalkozási tevékenységhez köthető adót, azt központosítsák – olvasható az egyik ajánlásban. Sokan teszik szóvá az adóadminisztrációt, jóval kevesebb és egyszerűbb nyomtatványt, illetve egységes adó- és járulékszámlaszámot követelve, ahonnan az államapparátus dolga volna a befizetések egyes jogcímek szerinti felosztása.
A PM pár napja indította el honlapján az „ötletbörzét”, ahová tegnap délutánig mintegy 100 javaslat került be. Ezek egy része a költségvetés kiadásainak felülvizsgálatát szorgalmazza. Mások az adóellenőrzés, a szankcionálás szigorítását sürgetik. A csődbe ment vállalkozóknál ellenőrizni kellene a vagyongyarapodást – véli egyikük. Előkerül a vagyonadó, sőt a kamatadó bevezetése is, van, aki a jelenleg 25 százalékos osztalékadót törölné el. Alacsonyabb áfakulcs mellett szükségtelen lenne az áfalevonás lehetőségének fenntartása – olvasható a neten. Ha a beírókon múlna, adót vetnének ki a gépkocsinyeremény-betétekre, a hálapénzre (bár ezt jelenleg is be kellene vallania az orvosnak). Többen sérelmezik, hogy azonos munkakörben más nettó jövedelemhez jut a munkaviszonyban és a megbízási szerződéssel foglalkozatott, az eltérő adószabályok miatt. Néhányan eltörölnék az örökösödési illetéket (az MDF kedvenc vesszőparipája), csökkentenék az ingatlanadót (és kivonnák az adóalapból a bérlő által fizetett rezsidíjat).
A beírásokat jellemzően a városi értelmiségiek jegyezhetik, legalábbis ez derül ki abból, hogy mindössze egy, az agráriumot érintő javaslatot találtunk, abban is a szektornak adott támogatások, kedvezmények feleslegességéről értekeznek. A fő sodorba a személyi jövedelemadózás tartozik, elvétve esik csak szó a jövedéki adókról, a társasági adóról vagy a kisebb adónemekről (amelyeket máglyára küldene az a néhány hozzászóló). A javaslatokat február elejéig lehet tenni a www.p-m.hu internetes oldalon, március elejére ugyanis már összeáll a PM első adócsomagja.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet