A földalapú támogatások kifizetésének határideje április vége, de a jogvitával nem terhelt kifizetéseket már február végéig teljesítik – mondta a miniszterelnök azután, hogy pénteken a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FVM) megbeszélést folytatott Németh Imre miniszterrel. Gyurcsány Ferenc – amellett, hogy az FVM-et a „legeurópaibb minisztériumnak” nevezte, amelynek az elmúlt két és fél évben sikerült behoznia az uniós ügyekkel kapcsolatos lemaradást – a kifizetések felgyorsítása mellett azt kérte az agrárminisztertől, hogy kezdődjön el az állam által korábban felvásárolt szövetkezeti üzletrészek értékesítése. A pályázatokat várhatóan még ebben a félévben kiírják.
A területalapú támogatásokkal kapcsolatos kifizetéseket hektáronként 7 ezer forinttal megemelik a nemzeti kiegészítés terhére a likviditási gondok miatt – mondta Németh. Lapunk információi szerint a bejelentés hátterében az áll, hogy miután a múlt évi nemzeti kiegészítésből hektáronként nyolcezer forinthoz előlegként már hozzájuthattak a gazdálkodók, a fennmaradó részt csak az uniós támogatási rész kifizetése után kapták volna meg, ehelyett a fennmaradó részből már most, azaz előbb kifizetnek hétezer forintot. Az uniós rész hektáronkénti felső határa 2004-re 70,22 euró, a kiegészítő nemzeti támogatásé pedig 93,03 euró.
Németh szerint az agrárágazat szerkezetváltási kényszere miatt több termelőnek – főként a sertés-, a baromfitartók és a tejtermelők körében – váltania kell, s ezt a szaktárca segíteni kívánja. Miként azt is, hogy a tevékenységüket fenntartók olyan beruházásokat tudjanak eszközölni, amelyekkel megfelelnek az állatjóléti, környezetvédelmi elvárásoknak.
