A lakosság banki betétállománya a havi 30 milliárd forintos átlagos gyarapodással szemben 2004 decemberében 196,1 milliárd forinttal, háromezer milliárd fölé nőtt – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. Ez a hónap – és általában még a január is – az előző években is rendre kiugróan magas értéket hozott. Ezzel együtt tavaly a lakossági betétállomány 426,6 milliárd forinttal emelkedett, miközben a hitelállomány majdnem 610 milliárddal, 1910,4 milliárdra gyarapodott. A lakosság nettó pozíciója tehát – bár már nem olyan jelentős mértékben, mint 2003-ban – tavaly is romlott.
Különösen szembetűnő a devizahitelek térnyerése, decemberben már a hitelgyarapodás majdnem háromnegyedét a deviza tette ki. Az év fordulójakor a teljes hitelállományon belül pedig a deviza aránya megközelítette a 12,6 százalékot. A hitelek devizabetéttel fedezettsége (ami persze csak elméleti érték) egy év alatt 550 százalékpontról 150 alá esett. A lakáshitelek esetében egyébként a kép – nyilvánvalóan az állami támogatásban részesülő konstrukcióknak köszönhetően – talán nem ennyire sötét. Az év utolsó hónapjában a hitelgyarapodásnak „mindössze” 57 százalékát adta a deviza (ez az arány november még meghaladta a 60 százalékot).
