Az idei költségvetési törvény értelmében a közalkalmazottaknál és a köztisztviselőknél 65 évre szállítják le a foglalkoztatási korhatárt. Ez az intézkedés lefejezheti a magyar egészségügyet, ugyanis az orvosi szakma is elöregedett, ráadásul nincs megfelelő utánpótlás – véli Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára. A következő egy évben 8500 doktor éri vagy haladja meg a nyugdíjkorhatárt.
Bár a jogszabály csak július elsejével lép hatályba, várhatóan a tudományos életben és a felsőoktatásban is szakemberhiányt generál, annak ellenére, hogy az egyetemi tanárok, az akadémikusok és a nagydoktori fokozattal rendelkezők esetében a felső korhatár 70 év. Magyarországon ugyanis nem kirívó, ha valaki 65 év felett még aktív kutató. Ráadásul az akadémiai tagok közül is sokan betöltötték a 70. életévüket. Azok, akik egészségi állapotuk miatt nem tudták vagy más okokból nem akarták munkájukat folytatni, eddig is elmehettek nyugdíjba, ha megvolt a szükséges szolgálati idejük, illetve betöltötték a törvényben előírt korhatárt – mondta a NAPI Gazdaságnak Révész Mária, a Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezetének titkára. Az új rendelkezés azonban nyugdíjba kényszeríti azokat a kutatókat és tanárokat is, akiknek tudására intézményük igényt tartana.
A rendelet szakemberhiányt generálhat, hiszen a tudományos munka jelenleg nem túl népszerű a fiatalok körében, így aki csak teheti, külföldön próbál szerencsét. Révész szerint az uniós tagországokban nincs ilyen felső korhatár, hiszen a társadalom elöregedésével, pontosan az az érdek, hogy aki képes és akar, minél tovább maradjon munkában.
A jogszabály megalkotásának módja is aggályos: több érdekképviselet is jelezte ugyanis, hogy semmilyen egyeztetés nem előzte meg a törvényalkotást – tudtuk meg Vadász Jánostól, a közszolgálati reformért felelős kormánybiztostól. Az elkészült új közszolgálati törvénytervezet ennél differenciáltabban szabályoz majd. Vannak ugyanis olyan szakmák és munkakörök, ahol nincs szükség ilyen korlátozásra, így az, aki tud és akar dolgozni, nyugodtan állományban maradhatna. A törvénytervezet elvileg tavasszal társadalmi vitára bocsátható lenne, így nyáron akár törvény is születhet. Ehhez előbb a kormánynak kellene azt befogadnia – mondta Vadász.
