Ez év január 1-től megváltoztak az élelmiszerek biztonságára vonatkozó előírások – tudtuk meg Biacs Pétertől, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (MÉBI) megbízott főigazgatójától. Az egyértelmű, hogy olyan élelmiszert nem lehet forgalomba hozni, amely nem biztonságos, azaz az egészségre káros vagy emberi fogyasztásra alkalmatlan. Ennek meghatározásakor azonban a továbbiakban figyelembe kell venni a fogyasztónak adott tájékoztatást is, beleértve a címkén feltüntetett vagy más, a fogyasztó számára általában hozzáférhető tájékoztatást egy adott élelmiszer vagy élelmiszer-kategória speciális nem kívánatos hatásainak elkerüléséről. Figyelemmel kell lenni továbbá például az élelmiszer azonnali vagy rövid távú valószínű hatására nem csak az azt elfogyasztó személy, hanem a következő generációk esetében. A módosult jogszabályok kihatnak a takarmánybiztonságra is. A takarmány akkor tekintendő nem biztonságosnak, ha úgy ítélik meg, hogy káros hatású a humán egészségre vagy az állatok egészségére. A biztonságosságot az élelmiszer- és takarmánygazdaság szereplőinek kell biztosítaniuk az előállítás, feldolgozás és forgalmazás minden ellenőrzésük alatt álló szakaszában.
A termékek megfelelőségén túl – szintén a 178/2002. EU-rendelet nyomán – a nyomon követhetőség elvének is teljesülnie kell ez év elejétől Magyarországon. Ez ügyben is az élelmiszer- és takarmánygazdaság szereplőié lesz az elsődleges szerep, mivel ők képesek arra, hogy azonosítsák mindazokat, akik számukra élelmiszert, takarmányt, élelmiszer-termelő állatot vagy más, élelmiszerbe vagy takarmányba beépülő anyagot szállítanak. Ezeket az adatokat ugyanakkor igény esetén az illetékes hatóságoknak hozzáférhetővé is kell tenniük.
