BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szigorúbbak az élelmiszer-biztonsági követelmények

2005. január 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ez év január 1-től megváltoztak az élelmiszerek biztonságára vonatkozó előírások – tudtuk meg Biacs Pétertől, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (MÉBI) megbízott főigazgatójától. Az egyértelmű, hogy olyan élelmiszert nem lehet forgalomba hozni, amely nem biztonságos, azaz az egészségre káros vagy emberi fogyasztásra alkalmatlan. Ennek meghatározásakor azonban a továbbiakban figyelembe kell venni a fogyasztónak adott tájékoztatást is, beleértve a címkén feltüntetett vagy más, a fogyasztó számára általában hozzáférhető tájékoztatást egy adott élelmiszer vagy élelmiszer-kategória speciális nem kívánatos hatásainak elkerüléséről. Figyelemmel kell lenni továbbá például az élelmiszer azonnali vagy rövid távú valószínű hatására nem csak az azt elfogyasztó személy, hanem a következő generációk esetében. A módosult jogszabályok kihatnak a takarmánybiztonságra is. A takarmány akkor tekintendő nem biztonságosnak, ha úgy ítélik meg, hogy káros hatású a humán egészségre vagy az állatok egészségére. A biztonságosságot az élelmiszer- és takarmánygazdaság szereplőinek kell biztosítaniuk az előállítás, feldolgozás és forgalmazás minden ellenőrzésük alatt álló szakaszában.
A termékek megfelelőségén túl – szintén a 178/2002. EU-rendelet nyomán – a nyomon követhetőség elvének is teljesülnie kell ez év elejétől Magyarországon. Ez ügyben is az élelmiszer- és takarmánygazdaság szereplőié lesz az elsődleges szerep, mivel ők képesek arra, hogy azonosítsák mindazokat, akik számukra élelmiszert, takarmányt, élelmiszer-termelő állatot vagy más, élelmiszerbe vagy takarmányba beépülő anyagot szállítanak. Ezeket az adatokat ugyanakkor igény esetén az illetékes hatóságoknak hozzáférhetővé is kell tenniük.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet