Szemérmesen nem ejt szót bővebben az áfabevételek decemberi alakulásáról a Pénzügyminisztérium (PM) előzetes tájékoztatása az államháztartás tavalyi utolsó havi gazdálkodásáról, pedig valószínűleg ez az adónem segítette ki a tárcát. Az önkormányzatok nélkül számolt havi egyenleg ugyanis 51 milliárd forinttal magasabb lett a prognosztizáltnál, így a korábban várt 6,5 százalék helyett 6,3 százalékos a bruttó hazai termékhez (GDP) mért deficitet jelez a statisztika. Ez pénzforgalmi mutató, az unió felé elszámolt eredményszemléletű (ESA) kimutatásra még néhány hónapot kell várni.
A pénzforgalmi hiány négytized százalékponttal magasabb a 2003-as 5,9 százaléknál, vagyis nem sikerült csökkenteni a tényleges pénzmozgás szerinti deficit mértékén egy év alatt. Az eredményszemléletű deficit tavaly 5,3 százalék lehetett a PM szerint (az elemzők ennél magasabbat várnak), egy évvel korábban 6,1 százalékot mértek, tehát itt van javulás. A vegyes nyugdíjrendszerrel korrigálva az ESA-mutató 4,5 százalék lehetett. Idén a hivatalos szám 4,7 százalék, a korrekció szerinti 4,1.
A tárca közlése szerint a központi költségvetés bevételei 77,5 milliárd forinttal haladták meg a prognosztizáltat: az egyenleget javító bevételek közül a társasági adót (+16,8 milliárd) és az szja-t (+9,4 milliárd) emelték ki. További több mint 51 milliárdról annyit lehet tudni, hogy részben a fogyasztási adókból, illetékekből, részben a központi költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok, valamint egyéb központosított bevételekből termelődött ki. Az egyenleget ezek közül a központi költségvetési szervek valószínűleg nem javítják, legalábbis a korábbi években rendre el is költötték a pluszban megkeresett pénzt. Vélhetően a fogyasztási adók – áfa, jövedéki adó – hozták a többlet java részét: ide tartozik, hogy a pénzügyminiszter utasítására néhány hónapja csak az uniós adatkontroll után kapják vissza az importálók az áfát a büdzséből, ami egyes vélekedések szerint 100 milliárd forint áfa visszautalását csúsztatja az új évre. A PM ez ügyben mindig kisebb költségvetési hatásról beszélt. A lényeg, hogy ez a pénz javítja ugyan a tavalyi pénzforgalmi egyenleget, hiszen csak idén kell visszafizetni, ám eredményszemléletben nem hoz javulást, mivel tavalyi tevékenységhez kapcsolódik. Ha viszont csak márciustól utalják vissza a pénzt, az már az idei költségvetést nyomná, mindkét statisztikai elszámolás tekintetében. A PM mindenesetre a 2005-ös költségvetésben elkülönített egy 100 milliárdos tartalék keretet, amelyet a bevételek alakulása függvényében lehet csak felhasználni.
A kiadások közül többet költöttek az előre jelzettnél lakástámogatásokra, családi támogatásokra, kevesebbet viszont fogyasztói árkiegészítésre. Az elkülönített állami pénzalapoknál felgyorsult a kutatási támogatások kifizetése, ezért lett rosszabb a decemberi egyenleg a vártnál. A tb-alapok szinte fillére a tervezett szerint gazdálkodtak az utolsó hónapban.
A piacot nem mozgatta meg a pénteki adatközlés, a számok korábban már ismerté váltak.
