BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sűrű szilveszterük volt a mentősöknek

Bár az ünnepek a sürgősségi osztályoknak és a mentőknek jelentős többletmunkát adnak, sok kórházi osztály spórolhat ilyenkor.

2005. január 3. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szilveszter éjjelén a mentők a legtöbb riasztást a túlzott alkoholfogyasztás miatt kapták. Az óév utolsó éjszakáján a fővárosban 504 alkalommal, míg országosan kétezerszer riasztották a mentőket – mondta a NAPI Gazdaságnak Győrfy Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője –, mintegy másfélszer annyiszor, mint egy átlagos hétvégén. Az ünnepekre nincs külön keretük, az ilyen alkalmakat átcsoportosítással oldják meg. Az OMSZ tavaly 22,5 milliárd forintból gazdálkodhatott, az idén a keretösszeg 23,1 milliárdra emelkedett. A szolgálat 7684 dolgozója (2003) évente mintegy 2,7 millió feladat ellátásában működik közre, illetve biztosítja a feladatok ellátásához szükséges hátteret.
Petárda okozta sérülések miatt tízszer kellett a mentőket hívni, nem voltak viszont pezsgős balesetek. (A tűzoltóknak is a petárda okozta a legtöbb munkát, összesen 156 alkalommal riasztották őket, az esetek döntő többségében kukákban, szeméttárolókban keletkezett tűz miatt.) A mentősöknek mindenestre húzós szilveszterük volt, bár országosan hétszáz kocsi teljesített szolgálatot és kétezer alkalmazott dolgozott, a legsűrűbb időben – este 10 és hajnali 4 óra között – előfordult, hogy egy mentőautóban két-három sérültet szedtek össze. A szilveszteri riasztás elsősorban nagyvárosi jelenség, Budapesten például hárommal több autó volt szolgálatban egy átlagos hétvégéhez képest. Ennél lényegesen csendesebb volt a karácsony, ráadásul az enyhe időnek köszönhetően jóval kevesebb volt a balesetek száma. Az ünnepek a kórházak közül a baleseti, sürgősségi intézményeket és ezen osztályokat terhelik túl. Ugyanakkor a krónikus és a sürgősségi ellátásban nem résztvevő osztályokon ilyenkor jelentősen csökken a betegszám. Akit lehet, haza küldik, így az átlagos hétvégi napokhoz képest is kisebb kapacitással dolgoznak.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet