Nagy meglepetésekre nem kell számítani – mondta lapunknak a Pénzügyminisztérium szóvivője az államháztartás decemberi mérlegére utalva. Az előzetes adat január 7-én jelenik meg. A tárca százmilliárd forint körüli többletet vár ebben a hónapban, amivel az éves pénzforgalmi hiány 1335 milliárd forintot, vagyis a bruttó hazai termék (GDP) 5,3 százalékát érné el, eredményszemléletben. Pontosabban csak 4,5 százalékot, mivel az Eurostat felhatalmazásának birtokában a magánnyugdíjpénztárak miatti korrekciót is átvezetik már a számokon.
A Pichler Ferenc által a kincstári napi számlaforgalom ismeretében elmondottak arra engednek következtetni, hogy az alrendszerek együttes decemberi gazdálkodása nagyjából megfelelt a minisztérium elképzeléseinek, legfeljebb 0,1-0,2 százalékpontnyi eltérés lehetséges – felfelé. Egyes hírek szerint Draskovics Tibor pénzügyminiszter kifizetési zárlatot hirdetett szerda délután: ezzel azonban csak a pénzforgalmi elszámolásra nehezedő terhen lehet enyhíteni, az idei tevékenységhez kapcsolódó, de jövőre áttolt kifizetések az unió által mérvadónak tekintett eredményszemléletű elszámolás szerint 2004-es kiadásoknak felelnek meg.
Az viszont nem valószínű, hogy ezeket a kifizetéseket márciusig el tudnák halasztani; a statisztikai rend szerint ekkortól ugyanis már a 2005-ös évet terhelnék ezek a pénzmozgások. Ehhez mozgástere inkább az áfa-visszautalások novembertől indult visszatartásával (hivatalosan: az uniós és magyar adatok összevetésével) nyílik a tárcának.
