Átlagosan 6,3 százalékkal emelkednek a nyugellátások jövőre. Ennek alapja, hogy 1500 forinttal növekszik a nyugdíjminimum, amely több nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátás bázisát jelenti. A minimum kerekítve 24 700 forint lesz január elsejétől, ugyanakkor maga a nyugdíjminimum – egyelőre névlegesen ugyan, de – megszűnik, 2009-től pedig funkcionálisan is eltűnik.
A nyugdíjminimum jelenleg fontos szerepet játszik a szociális ellátások meghatározásánál. Ez az a jövedelemhatár ugyanis, amely felett nem vehető igénybe a legtöbb szociális ellátás, ráadásul a legtöbb támogatás bázisául is szolgál. Bár a nyugdíjminimum bevezetésének elsődleges célja az volt, hogy stabil reálértéke révén a hozzá kapcsolódó ellátások ne legyenek a költségvetési alkuknak kitéve, az előző években folyamatosan romlott az értéke – a reálkeresethez és az átlagos nyugdíjhoz képest is. Jelenleg a nyugdíjminimum azoknak is jelent némi biztonságot, akik rendelkeznek ugyan a nyugdíjhoz kötelező minimális szolgálati idővel, de csak minimálbérre voltak bejelentve. Hiszen a nyugdíj összege nem lehet alacsonyabb a minimumnál. Az unióban ugyanakkor nem használják a nyugdíjminimumot, a különböző ellátásokat a szociális minimum alapján számolják. Ez az ilyen juttatásokat igénylők számára kedvezőbb lenne, hiszen a szociális küszöböt általában az átlagkereset 60 százalékával számolják. Ettől azonban lehetnek eltérések, így a magyar törvényhozás nyugodtan használhatna más számítási módot is. Ugyanakkor a nyugdíjminimum eltörlése mintegy 500 ezer olyan embert érinthet hátrányosan, akik 2009 után vonulnak nyugállományba és utolsó szolgálati éveikben minimálbérre voltak bejelentve.
Következő évi változás még, hogy a családi pótlék januártól átlagosan 4,5 százalékkal emelkedik. A lakhatást már veszélyeztető közüzemi díjhátralék határa a jelenlegi 200 ezerről 400 ezer forintra nő, az ezen a címen kapott juttatást pedig a mostani 24 hónap helyett 60 hónap alatt is lehet törleszteni. Az új szociális törvény elfogadásával a fogyatékkal élők bértámogatását csak a munkabérekre lehet majd kifizetni. A munkaadók normatív támogatási rendszer keretében külön juthatnak majd hozzá azon támogatásokhoz, amelyeket a megváltozott munkaképességű alkalmazottak foglalkoztatásához kapnak. Akkreditálják majd a foglalkoztatókat és rendszeressé válik a fogyatékosok után járó kedvezmények felhasználásának ellenőrzése. A januári nyugdíjakat és nyugdíjszerű szociális ellátásokat már az emelt összegben fizetik ki. A kormány folytatja a 13. havi nyugdíj rendszerének bevezetését. Jövőre ennek már 75 százalékát kapják meg a nyugdíjasok, ismételten két részletben, a májusi és novemberi ellátásukhoz csatolva. Ez alapján a nyugdíjasoknak 2005 folyamán átlagosan 46 ezer forinttal hoz több pénzt a postás.
