Lezárult a környezetvédelmi, az egészségügyi és a foglalkoztatáspolitikai tárca közösen meghirdetett pályázata, amelyen a települési környezeti ártalmak felszámolására lehetett anyagi juttatást igényelni – tudta meg a NAPI Gazdaság.
A felhívásra 148 pályázat érkezett, amelyek közül 119 kapott összességében több mint 117 millió forint támogatást településszépítési, -tisztítási programjához. A nemzeti népegészségügyi programról szóló tavalyi országgyűlési határozat szerint a nemzeti környezet-egészségügyi akcióprogram, valamint az esélyegyenlőség az egészségért alprogram stratégiai feladatként fogalmazta meg a telepeken, a kistelepüléseken és a romák által magas arányban lakott településrészeken a környezeti veszélyforrások megszüntetését. A határozat a 2003–2004-ben megvalósítandó akciók között közös pályázati rendszerek kidolgozását is előírta.
Az önkormányzatok, a települési cigány kisebbségi önkormányzatok, az önkormányzati társulások és a civil szervezetek a telepeken vagy telepszerű lakókörnyezetben előforduló, a környezetet és az egészséget veszélyeztető tényezők visszaszorításához, illetőleg megszüntetéséhez kérhettek anyagi segítséget. Ilyen lehet a többi között a telepek, illetve telepszerű lakókörnyezet nagytakarítása, a rágcsálóirtás, a telepen, illetve a környezetében található elhagyott hulladék összegyűjtése és elszállítása, a felszíni vízelvezető rendszerek, utak, járdák kialakítása, rendbetétele, és az így felszabadult területek (közösségi célú) hasznosítása.
