Várhatóan jövő héten dönt a kormány a szubvencionált medicinák áráról – mondta a NAPI Gazdaságnak Vojnik Mária, az egészségügyi tárca politikai államtitkára. A korábbi nyilatkozatok alapján 7 százalékos drágulás várható, az viszont már tudható, hogy a nem támogatott patikaszerek többségének drágulása nem éri el a 15 százalékot. Az ebben a körben érintett több mint ötezer gyógyszer január elsejétől szabadáras, így a gyártóknak lehetőségük lenne arra is, hogy korrigálják az árakat az áprilisi 85 százalékon történt befagyasztás miatt. Ezzel szemben a termékek közül csak hatszázat érint ez a 15 százalékos emelkedés, a többi ára ez alatti mértékben vagy egyáltalán nem emelkedik.
Úgy tűnik, hogy az év eleji gyógyszerháború után csendesebb vizekre térhet a tárca, köszönhető ez részben a vártnál kisebb deficitet produkáló gyógyszerkasszának. Novemberben még 278 milliárd forint hiányt vártak, ám a hó végi adatok 257,8 milliárdot mutattak (NAPI Gazdaság, 2004. december 16., 1–3. oldal). Hasonló megkönnyebbülést okozhatott, hogy az Egészségbiztosítási Alap (EA) hiánya is kisebb lesz a legutolsó számítások szerint. Az alap deficitje 316,7 milliárd forint körül van, novemberben még 370 milliárdot prognosztizáltak, ugyanakkor a tervezett csak 278 milliárd volt. Jövőre az EA valamivel több mint 1500 milliárd forintból gazdálkodhat, ami 7 százalékos növekedés. Így várhatóan az idei évről 2005-re ütemezett beruházások, nem csúsznak tovább. Kérdéses lehet azonban az eddig jokerként használt ingatlanhasznosítási projekt, amiből 14 milliárd forint bevételt vártak már az idén, ám az értékesítésre nem került sor. A legnagyobb ingatlanra a Club Aligára egyelőre nem akadt jelentkező, míg a másik két épületre az év elején írják ki a pályázatokat. Az így befolyt összeget a tárca a sürgősségi ellátás fejlesztésére fordítaná.
