BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Januárban új agrárhivatal születik

Az állategészségügy és az élelmiszer-biztonság terén új ellenőrző szervezetek jönnek létre a közeljövőben. Októbertől 12 ezer állatútlevelet adott ki a kamara.

2004. december 12. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Állami Állat-egészségügyi Szolgálat átszervezése nyomán – a működő ellenőrző hatóság, az Állami Népegészségügyi Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) mellett – januártól új intézmény, az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hivatal (OÁÉH) jön létre – tudta meg a NAPI Gazdaság. Az agrárminiszter felügyelete alatt működő OÁÉH mint központi egység irányításában lesznek a jelenleg is működő területi egységek (megyék, kerületek). Az OÁÉH élén főigazgató főorvos áll majd, akit december 15-ig kineveznek. Az állat-egészségügyi szolgálat megyei területi egységei a későbbiekben a saját és az EU elvárásainak is jobban megfelelő regionális rendszerben működtethetők. A jelenlegi állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrzési főosztály létszáma csökken, s a jövőben a jogalkotást, a magyar és nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartást végzi, a jogalkalmazás lényegében átkerül az OÁÉH-hoz. Az átszervezés után szétválik a hatósági ellenőrző és a magánállatorvosok szolgáltató tevékenysége. Ez a tervek szerint biztosítja a két szakterület kiegyensúlyozott és dinamikus fejlődését, hiteles garanciát nyújtva az állati eredetű termékekre. Egy-egy szakterületre koncentrálva mind a hatósági, mind a szolgáltató szféra hatékonyabban segítheti a színvonalasabb állattenyésztést.
A változás nem érinti az egészségügyi tárca hatáskörébe került, Biacs Péter irányításával működő Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatalt (MÉBIH). E szervezet továbbra is végzi eddigi munkáját – élelmiszer-biztonsági kockázatelemzés, fertőzés, járvány kialakulása vagy nagyobb szennyezés esetén gyorsriasztás –, s az esetleges visszásságokra felhívja az ellenőrző szervezet, az OÁÉH figyelmét.
Előreláthatóan egy tiszti állat-egészségügyi szolgálat is elkezdi működését a jövőben az FVM és a Magyar Állatorvosi Kamara megállapodásának megfelelően. Ez az új intézmény a tervek szerint az uniós gyakorlatnak megfelelően a szolgáltatásban nem érdekelt, főállású tiszti állatorvosi stábbal végzi majd a hatósági ellenőrzést.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet