BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Valahol felszívódott az önkormányzatok többlete

2004. december 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem tévedett nagyot a Pénzügyminisztérium (PM): novemberben az államháztartás 106,5 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez mindössze 2 milliárddal nagyobb a tárca prognózisánál. Ahogy az várható volt, a központi költségvetés szufficittel, a tb-alapok nagy deficittel zártak, utóbbiak elsősorban az extra nyugdíjkifizetések miatt. Különösen jól alakultak az áfabevételek, ami azt jelzi, hogy nem maradt hatástalan az adóellenőrzés szigorítása.
Az adat megfelelt a várakozásoknak (így nem mozgatta meg a pénzpiacot sem), inkább az év utolsó hónapjáról oszlanak meg a vélemények: a PM 98 milliárd forint szufficitet vár, ennél 40-50 milliárddal kisebbre fogadnának az elemzők. Így attól függően, hogy kinek hiszünk, 1335 és 1380 milliárd forint közötti éves deficit okozhat kellemes vagy kellemetlen meglepetést.
A PM havonta teszi közzé az államháztartás évközi gazdálkodásának alakulását bemutató pénzforgalmi mérleget, ám ez nem tartalmazza a helyi önkormányzatok beszámolóit. Velük kiegészítve a pénzforgalmi hiány 1369,7 milliárd forintra emelkedik, ugyanis ebben az alrendszerben 35 milliárd forint deficit keletkezik idén, a pénzügyi tárca szerint. Információink szerint ugyanakkor szeptember végéig, vagyis az év háromnegyed részében 25,2 milliárd forint többlet halmozódott fel a helyi önkormányzatoknál, vagyis az utolsó három hónapban 50 milliárd forinttal romolhat a mérlegük.
Ezt azonban nem terhelik a 13. havi kifizetések, azok ugyanis – más alrendszerekhez hasonlóan – csak jövő januárban esedékesek. Úgy tudjuk, a PM a pénzforgalmi mérleg előrejelzésében ezt figyelembe vette, viszont az eredményszemléletű összeállításban eddig nem. Emiatt történhetett az, hogy a nyár végén bejelentett, a bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékát kitevő önkormányzati hiány helyett ma már 0,1 százalékos (12,8 milliárd forintos) szufficitet vár a tárca. Pichler Ferenc, a PM szóvivője szerint egy törvénymódosítás miatt nem kell eredményszemléletben 2004-re elszámolni a plusz havi juttatást: csak azok jogosultak erre, akik január 15-én munkaviszonyban álltak az államháztartási szektorban. A juttatást tehát valójában már nem 13. haviként, hanem inkább egyhavi pluszként kapják a munkavállalók.
A teljes államháztartási rendszerre vonatkozó 5,3 százalékos deficitterv azonban a kedvezőbb önkormányzati mérleg ellenére sem változott (illetve a magán-nyugdíjpénztári járulékbevételek beszámításával egy technikai módosítást azért bevezetett a kormány), vagyis az önkormányzatokon nyert 0,3 százalék valahol egy másik alrendszerben felszívódott. Ekkora hiányt mutatnak ki például a költségvetéshez kapcsolódó vállalkozásoknál és az ÁPV Rt.-nél, melyeket szintén figyelembe vesznek az eredményszemléletű mérlegben – a szóvivő szerint azonban ezek a tételek már benne foglaltattak a korábbi prognózisokban is.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet