Törvényjavaslatok gyártásába kezdenek a pártok a kórház-privatizáció kapcsán, a sikertelen referendum másnapján a szakmapolitikusok többsége a magántőke bevonását kívánja szabályozni – tudta meg a NAPI Gazdaság. Az MDF alapelvei továbbra is azok, hogy a szolgáltatásokat csak nonprofit szervezetek vehessék át, nagy beszállítók ne szerezhessenek piacot, és az ágazatban dolgozók élvezzenek előnyt a szolgáltatás átvételére. A Mikola- és a Kökény-féle kórháztörvénynek is voltak erős pontjai, és mivel az ügyről hosszas politikai, társadalmi és szakmai viták folytak, mára konszenzus közeli állapot alakult ki, amely segítheti egy többség által támogatott jogszabály elfogadását – mondta lapunknak Csáky András, a parlament egészségügyi bizottságának MDF-es alelnöke.
Az egészségügyi privatizációt jelenleg nem szabályozza külön törvény. Ráadásul klasszikus magánosításról nincs is szó, hiszen csak a működtetés kerül magánkézbe, a felszerelések, a műszerek és az ingatlan is az önkormányzat vagy az állam kezében marad. (Így történt ez a háziorvosi praxisok, a laboratóriumok vagy a dialízisközpontok privatizálásánál is.)
A HospInvest Egészségügyi Befektetési Rt. átvette a kiskunhalasi és a körmendi kórház működtetését. A cég az ingatlanra csak használati jogot kapott, ugyanakkor vállalta a visszapótlást és a fejlesztést. Ebbe az is beletartozik, hogy saját költségen felújítja, vagy bővíti a kórházak épületét – mondta lapunknak Gászpor Jenő, a társaság vezérigazgatója. Az rt. következő hét évben Halason összesen 2,5 milliárd forintot költ majd fejlesztésre, elsősorban az épületre, illetve az eszközökre. A szolgáltatások ugyanakkor továbbra is államilag finanszírozottak.
A magánosításra jelenleg elsősorban az önkormányzati törvény ad lehetőséget. Emiatt a garanciavállalás a szerződő felekre hárul és nem szoríthatók ki a gyártók, ráadásul az osztályonkénti megszerzést is lehetővé teszi. Szükséges volna egy szakmailag is támogatott egészségügyi privatizációs törvény. Ezzel egyetért a Fidesz is, így várhatóan ők is az Országgyűlés asztalára tesznek hamarosan egy jogszabályjavaslatot.
A legnagyobb vihart azonban várhatóan az SZDSZ generálja majd. A szabaddemokraták ugyanis a finanszírozási reformot szeretnék elérni, és ehhez dolgoznak majd ki egy javaslatot. Mézes Éva képviselő szerint a magántőke csak egy eszköz az egészségügy javításához, ám minőségi változást csak a finanszírozási rendszer megváltoztatásával lehet elérni. Az SZDSZ már évek óta hangsúlyozza, hogy – szigorúan a szolidaritási elv megtartása mellett – újabb biztosítókat kell bevonni. Így az öngondoskodás lehetőségének bevezetésén kívül az OEP árképző privilégiuma megszűnne és ezzel valóságos árverseny kezdődhet.
