BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szeminárium az uniós közbeszerzésekről

2004. december 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország a bruttó hazai termék (GDP) csupán öt százalékát költi közbeszerzésre, ez a mutató lényegesen alatta marad az uniós országok 14 százalékos értékének. A tavaly elfogadott új közbeszerzési törvény teljes mértékben követi az európai uniós normákat.
A jogszabály talán legfontosabb változása, hogy 2004. február 1-jéig megszünteti a hazai vállalkozókat jelenleg megillető kedvezményeket. Magyar vállalkozók ezzel szemben már május 1. előtt is részt vehettek a tagállamok által meghirdetett közbeszerzési pályázatokon. Ezt az 1994. február 1-jén hatályba lépett Európai Megállapodás biztosította, ami szerint ezen uniós tendereken a magyar vállalkozók a tagállamokban bejegyzett vállalkozásokkal azonos feltételek mellett vehettek részt.

Ugyanakkor - szintén az Európai Megállapodásból következően - 2004. február 1-jétől Magyarországnak is meg kellett nyitnia közbeszerzési piacát az EU más tagállamaiból érkező vállalkozók előtt. Ez egyrészt a belső piacba történő integráció folyamatának része, másrészt az uniós tagságból következő kötelezettség. Változást jelent az is, hogy az úgynevezett közösségi értékhatárt elérő vagy azt meghaladó értékű beszerzések esetében a hazai ajánlatkérők az unió szintjén kötelesek közzétenni ajánlati felhívásaikat, azaz az Európai Unió hivatalos lapjában, illetve adatbázisa útján kell meghirdetniük a beszerzéseiket, amelyekre az EU más tagállamaiban letelepedett vállalkozások is benyújthatnak majd ajánlatokat.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet