A Pénzügyminisztérium holnap hozza nyilvánosságra az államháztartás tizenegy havi előzetes mérlegét. A tárca korábban valamivel 100 milliárd forint feletti deficitet jelzett előre novemberre, s ezt a prognózist erősítették meg az előző héten – vagyis a havi mérleg nagyobb részének ismeretében – egy sajtótájékoztatón.
Egy hónappal év vége előtt tehát az államháztartás alrendszereiben összesen 1433,1 milliárd forint deficit halmozódik fel, vagyis az idén egész évben várt hiány 107 százaléka. A Pénzügyminisztérium erre már hónapok óta próbálja felkészíteni a piacot, de kérdés, hogy a túllépés miként csapódik le az államháztartás többletköltését javarészt finanszírozó külföldi befektetőkben: a prognózisnál nagyobb hiány esetén sem biztos azonban, hogy komolyan gyengülne a forint, a piac nagy része szerint ugyanis a megemelt PM-terv is túl optimista.
Ennek egyik jele elemzők szerint a decemberre várt 97,2 milliárd forint szufficit, amit a társasági adófeltöltésnek és az év végi jutalmak miatt növekvő szja-bevételeknek kellene biztosítaniuk. Érdekes, de áfából 20–25 milliárddal vár a PM kevesebbet (179 milliárdot), mint ami befolyt októberben és novemberben. A kiadások közt nagyobb tétel a társadalombiztosításhoz való hozzájárulás, erre 50–90 milliárddal költ többet a büdzsé, mint a korábbi hónapokban. E tétel nélkül a költségvetés egyenlege még szebben festhetne, igaz, más forrás nem lévén a tb-alapok hiánya nagyobb lenne, vagyis az államháztartás egészére ez a „cserebere” semlegesen hat.
