BUX 138632.83 -0,16 %
OTP 45370 0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jönnek az ingázók?

2004. november 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Felmérések és elemzések hiányában szinte lehetetlen valós képet alkotni a kettős állampolgárság automatikus megadásának hatásairól, de negatív és pozitív prognózisok egyaránt felvázolhatók. A környező országok keresetei alapján nem valószínű, hogy Ausztriából, Horvátországból vagy Szlovéniából érkeznének Magyarországra áttelepülők vagy munkavállalók.
Mások esetében, mivel az áttelepülés többlépcsős is lehet - a család csak akkor jön át, ha itt már biztos megélhetés várja őket -, ez a folyamat 10-15 évet is igénybe vehet. Ennél hamarabb - egy-két éven belül - megnőhet a munkavállalók, ezen belül az ingázók száma. Jelenleg több multinacionális cég foglalkoztat Magyarországon elsősorban szlovákiai magyarokat, a Suzuki esztergomi gyárában dolgozó 1700 alkalmazott közül 300-an járnak át a szomszédból. A Philips Kft. Győri gyárában a 4400 munkavállaló 70 százaléka bejáró, közülük nyolcszázan Szlovákiából érkeznek naponta. A kettős állampolgárság térnyerése esetében elképzelhető, hogy pont a multinacionális cégek lépnének elsőként, hiszen az olcsó munkaerő vonzó lehet. Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Ipari Kamara (MKIK) elnöke lapunknak elmondta, hogy a teljes határ menti vidéken megtelepedhetnek az ingázást kihasználva a gyártók. Ez egyrészt segíthetné a régiós különbségek leküzdését, másrészt a magas létszámú olcsó munkaerő csökkentheti a bérnövekedési dinamikát. Ugyanakkor nem kiszámítható terhet jelenthet a magyar egészségügyi és szociális ellátó rendszer számára, hiszen az ingázók általában oda fizetik a járulékaikat, ahol a munkahelyük van. Egy járulékot fizető magyar állampolgárnak azonban a közvetlen családtagjai is jogosultak a szociális és egészségügyi ellátásokra, s mivel a mostani ingázók jelentős része magyar nemzetiségű, elképzelhető, hogy a kiadási oldalon is növekedést okozhat az ingázók számának emelkedése.
A munkaerőpiacon Parragh szerint inkább a mostani hiányszakmák járnának jól, ugyanakkor komoly feszültségeket nem biztos, hogy okozna, hiszen „senki sem jönne át munkanélkülinek”. Hiányszakma egyebek között az építőipari szakmunkás - ebben a szegmensben jelenleg is sok külföldi dolgozik, de legtöbbjük illegálisan. Emellett számos olyan szakma van, amelyeket az itt élők már nem szívesen töltenek be - háztartásbeli, takarító - míg egyes területeken, például az egészségügyben az alacsony bér miatt sok a pályaelhagyó, illetve a külföldre távozó.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet