BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lazítanak a befizetéseken

2004. november 23. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lazítana a jövő évi költségvetési törvény egyes, a társadalombiztosításhoz kapcsolódó térítési kötelezettségeken. Jelenleg aki az egészségbiztosítási ellátásra jogosult betegségéért, keresőképtelenségéért, munkaképesség-csökkenéséért vagy haláláért felelős – kivéve a foglalkoztatót terhelő felelősséget a munkavédelmi szabályok be nem tartása esetén, amit külön szabályoz a vonatkozó törvény –, köteles az emiatt nyújtott egészségbiztosítási ellátást megtéríteni. A megtérítési kötelezettséget a felelősség mértékében állapítják meg, ám bizonyos összeg alatt eltekintenek az eljárás lefolytatásától.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló hatályos törvény alapján ötszáz forint alatt nem kell fizetni: jövőre 5000 forintra emelkedne ez a határ. A felelősség megállapítására a polgári törvénykönyvnek (Ptk) a szerződésen kívül okozott károkért fennálló felelősségre vonatkozó szabályait kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy a felelősség abban az esetben is fennáll, ha az ellátásra jogosultnak vagyoni kára nincs.
A törvény beterjesztői az állami kifizetések terén is könnyítésre határozták el magukat. Az idén még az a szabály él, hogy amennyiben az illetékes egészségbiztosítási igazgatási szerv a pénzbeli ellátások folyósítását (kifizetését, postára adását, átutalását) az ellátás megállapítását követő 15 napon belül nem teljesíti, a 15. napot követően az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot köteles fizetni a jogosult részére. Nem kell azonban megfizetni a kamatot, ha annak összege nem haladja meg a száz forintot. Januártól ezer forint alatt nem kellene késedelmi kamatot fizetnie a társadalombiztosítási szerveknek.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet