Úgy tűnik, idén már nem lesz új főigazgatója az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP), ám az már sejthető, hogy az új vezetőnek kell majd levezényelnie a pénztárt érintő átalakítási folyamatokat. Néhány jelentős változás várhat ugyanis az OEP-re. A nyáron az Alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek találta, hogy a gyógyszerpiacon az OEP egyszerre van jelen vásárlóként és ármeghatározóként. Ezért a pénztár közvetlenül nem állapíthatja meg a támogatott medicinák árát. Ugyanakkor az még nem teljesen világos, hogy milyen módon maradhat fékezőernyő az árharcban. Az egyik variáció szerint az OEP határozhatná meg az alapanyagok árát. Egy másik elképzelés a közvetett befolyásolást tartaná célszerűnek, amikor is a támogatás emelésével, illetve csökkentésével hathatna a gyárak bevételi terveire. Maga a befogadás, illetve az ártámogatás uniós normák alapján május óta az úgynevezett transzparencia direktíva alapján működik. A szabályozás lényege, hogy a támogatott medicinák befogadása átlátható, egységes és nyilvános keretek között történjen.
Szintén változásra érett az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásában a kontroll rendszere. Az elmúlt években valamennyi szakminiszter megfogalmazta, hogy az egészségbiztosítási alap – ezen belül a gyógyszerkassza – túlköltekezése részben annak is betudható, hogy a számlázás mögött nincs valódi teljesítés. Bár az OEP folyamatosan ellenőrzi a szolgáltatásokat, de még így sem szűrhető ki minden túlszámlázás. Ezt a helyzetet javította volna a részben Matejka Zsuzsa, Kökény Mihály volt miniszter és Radnai György egykori egészségügyi reformért felelős kormánybiztos kezdeményezése, amelynek alapja az irányított betegellátási rendszer (IBR) volt. Bár a reformból semmi sem lesz, Rácz Jenő jelenlegi szakminiszter már többször nyilatkozta, hogy úgynevezett betegkövető finanszírozásra kellene átállni, amiben az OEP-et kontrollfeladataiban a regionális egészségügyi tanácsok segítenék. Ehhez azonban szerkezeti átalakulás is szükséges, amit jelenleg a járóbeteg- és a sürgősségi ellátás fejlesztésével akar véghez vinni a tárca.
Matejka Zsuzsa az OEP eddigi főigazgatója október közepén adta be felmondását, majd szabadságra ment. Ezt követően a hivatalos eljárás szerint a harmincnapos felmondási idő lejártával a szakminiszter ajánlásával a miniszterelnök nevezi ki az új vezetőt. A harminc napra – amely november 19-ig tartott – az általános helyettes, Kiss József vette át az irányítást. A NAPI Gazdaság információi szerint Kiss József ideiglenes megbízatását az év végéig hosszabbították meg. Matejka feltehetően azért távozott, mert Kökény menesztését, illetve Radnai pozícióváltását követően nem maradtak támogatói. Ráadásul az egészségügyi reformtervezet a kormányváltást követően kukába került.
