A 327,8 milliárd forintos agrárköltségvetési tervhez képest plusz 4 milliárd forinttal javasolja növelni a jövő évi agrárbüdzsét a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Érdekegyeztető Tanács (Fövét), a költségvetés általános tartalékából – mondta lapunknak Pásztohy András, a tárca politikai államtitkára. A Fövét tagjai a foglalkoztatás, az oktatás és a kutatás-fejlesztés mellett a civil szférát, valamint a Hegyközségek Nemzeti Tanácsát (HNT) támogatnák a javasolt többletforrásból.
Az indítványt az államtitkár tudomása szerint támogatja az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága, és előreláthatóan a kormány is. Így van esélye annak, hogy a már a költségvetéshez benyújtott módosító javaslatot elfogadja az Országgyűlés, s az agrártámogatások összege jövőre 331,8 milliárd forintra növekedjék.
A 23 agrárgazdasági érdekképviseletet tömörítő Fövét 1993 nyarán alakult, mindeddig azonban nem volt ügyrendje. A tanács csütörtöki ülésén elfogadta ügyrendjét, megalakította három állandó bizottságát – a gazdaságit, a közszolgálatit és a foglalkoztatásit –, valamint létrejött országos irányító koordinatív szervezete is.
A tanács javaslata szerint jövőre – a munkahelyteremtés, illetve -megtartás érdekében – 2,8 milliárd forinttal kéne emelni a mezőgazdasági foglalkoztatás támogatását. Ez a fajta támogatás idén is volt, a közelmúltban azonban felfüggesztették. Emellett oktatásra, kutatás-fejlesztésre 400 millió, s az ágazati civil szférának szintén 400 millió forint jutna még a többletforrásból, a HNT működésének támogatására pedig ugyanennyi jutna. A jövő évi költségvetési javaslat szerint az FVM fejezetben megszűnne a hegyközségek és az agrárkamara címzett, 800 millió, illetve 782,4 millió forintos támogatása, s agrárkutatásra, tanüzemekre és felsőoktatásra is csak 900 millió jutna, szemben az idei 2,2 milliárddal (NAPI Gazdaság, 2004. november 8., 3. oldal).
