BUX 139589.72 0,53 %
OTP 45660 0,79 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre kuszább a kórház-privatizáció jogszabályi háttere

A szakma és a politika egyaránt megosztott a kórház-privatizáció kapcsán kiírt népszavazás miatt.

2004. november 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A december 5-i népszavazáson a kórház-privatizáció kapcsán a következő kérdésre kell választ adni: egyetért-e ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban, ezért az országgyűlés semmisítse meg az ezzel ellentétes törvényt? A probléma abban rejlik, hogy az erről szóló, kórháztörvény néven elhíresült jogszabályt az Alkotmánybíróság – nem tartalmi, hanem eljárási okok miatt – már hatályon kívül helyezte. Így jelenleg nincs olyan törvény, amely kizárólag az egészségügy magánosítását rendezné, ugyanakkor az önkormányzati törvény lehetőséget teremt erre. Ráadásul Magyarországon az egészségügyi szolgáltatások 20 százaléka magánkézben van – ide tartoznak a gyógyszertárak, a háziorvosok, a fogorvosok. Miközben a kórháztörvény előtt életre hívott egészségügyi privatizációs jogszabály az Orbán-kormány egészségügyi minisztere, Mikola István nevéhez fűződik, a Fidesz kampányban buzdítja az állampolgárokat, hogy voksoljanak a magánosítás ellen.
Az intézmények állami kézből való kikerülése szegény és gazdag kórházakat hozna létre – mondta a NAPI Gazdaságnak, Nyitrai Zsolt fideszes képviselő. Ezért a nagyobbik ellenzéki párt óriásplakátokon, szórólapokon és lakossági fórumokon kér majd igen szavazatot. Az MDF ugyanakkor sokkal óvatosabb, hiszen aggályosnak látják, hogy milyen következményekkel járhat egy pozitív eredmény. Csáky András, a parlament egészségügyi bizottságának alelnöke szerint erre sem a kiírást követelők, sem a privatizációt ellenzők nem tudnak válaszolni. Ezért az MDF törvénytervezetet készít, amelyben szabályoznák, de beengednék a magántőkét az egészségügybe. Ez elől nem zárkózik el a kormány sem, ugyanakkor egyetért abban is, hogy a többségi igen beláthatatlan következményekkel járhat. Mindenképpen az Alkotmánybíróság véleményét kéne kikérni, hogy mi legyen a már magánkézbe került szolgáltatásokkal – mondta Vojnik Mária, a szaktárca politikai államtitkára. Mivel a kérdés nem egyértelmű, ad abszurdum oda is el lehet jutni, hogy a gazdasági társasággá átalakulást is korlátozzák. Szakértők szerint akár visszamenőleg kéne államosítani, akár a magánosítás kap stoptáblát, komoly feszültségekre lehet számítani.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet