BUX 139454.80 0,43 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lefékeződnek a gyógyszerkiadások

2004. november 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Ealap 2005-ben összesen 1521,8 milliárd forintból gazdálkodhat majd. Az infláció feletti növekedés azért is figyelemre méltó, mert míg 2002 óta a kiadások 400 milliárd forinttal növekedtek, a járulékokból származó bevételek csak 157 milliárddal. Jelenleg a költségvetés fő egészségügyi kiadásainak mintegy 90 százalékát az Ealap teszi ki, 9 százalék vándorol a szaktárcához, egy százalék jut az önkormányzati címzett támogatásokra. A kiadások közül az előző években a gyógyító-megelőző ellátások költségei növekedtek a legnagyobb mértékben. Jövőre ez a szegmens 40 milliárd forinttal jut majd több forráshoz. A gyógyszerkassza 45 milliárddal bővül. Az idén 14 év után először sikerült csökkenteni a gyógyszerkiadások növekedési ütemét – mondta Rácz Jenő egészségügyi miniszter, aki szerint az eddig 20 százalék körüli növekedés jövőre 7 százalékra mérséklődhet. Január elsejétől a nem támogatott medicinák ismét szabadárasak lesznek. A kormány 2005-re a támogatott gyógyszerek esetében 7 százalék alatti árnövekedést tervez – mivel január egytől ezen készítmények ára euróban rögzül, a gyártók csak akkor emelhetik, ha az euró forintárfolyama meghaladja a 163 forintot. Jövőre négy százalék feletti növekedés várható egyebek között a járóbeteg- és fekvőbeteg-szakellátásban, a művesekezelésben és a házi szakápolásban. A növekmény a béremelést és a szinten tartást tartalmazza, ugyanakkor több területen (onkológiai centrumok, transzplantáció) fejlesztésekre is lehetőséget ad. Az első negyedévben végre létre jöhet az úgynevezett praxisalap, amely az üres háziorvosi szolgáltatások betöltését segítené. Az erre fordítható összeg várhatóan 200 millió forint lesz.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet