BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már csak hétmilliárddal nőhet a hiány

2004. november 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Valamivel jobb lett a vártnál az államháztartás októberi mérlege, ami leginkább az elkülönített állami pénzalapoknak volt köszönhető – tette közzé pénteken a Pénzügyminisztérium. Októberben 44,4 milliárd forinttal nőtt a hiány, ez 25 milliárddal alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél. A költségvetés szufficittel zárt, ami viszont 3 milliárd forinttal elmaradt a tárca prognózisától. Az adóbevételek a vártnak megfelelően alakultak, a PM az eva- és az illetékbevételeket emelte ki pozitív példaként, de az áfa is szépen csordogált. A társasági adóból viszont 3,3 milliárddal kevesebb folyt be, mint tervezték.

A tízhavi mérleg 1328,6 milliárd forint hiányt mutat a – helyi önkormányzatok nélkül számolt – alrendszerek összességében (egy éve 828,2 milliárdnál jártunk), ennél bő 6 milliárddal vártak rosszabbat. Az év hátralévő két hónapjában már csak 7 milliárd forinttal nőhet a hiány a PM szerint, ehhez a novemberre várt nagymértékű hiány után egy hasonló mértékű decemberi szufficitre lenne szükség. Az áfabevételekben rejlő bizonytalanságokról mindazonáltal a 2005-ös költségvetés általános vitája idején maga a pénzügyminiszter is beszámolt. A PM-en kívül kevés az olyan elemző, aki szerint tartható idén a bruttó hazai termék (GDP) 5,3 százalékára becsült hiány, ennél 0,1-0,5 százalékponttal nagyobbat várnak.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet