BUX 139454.80 0,43 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mennyibe kerül az fix áras gyógyszer?

2004. november 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Összgyártói szinten az április és június közötti gyógyszerárháború 8 milliárd forint veszteséget okozott. Ezenkívül a gyártók további 9 milliárd forintot fizettek be a gyógyszerkasszának. Bár pontos adatok nincsenek, a patikusok vesztesége 1,5 milliárd forint körül van. Előzetes számítások szerint az árrésveszteség 3,5 milliárd forint volt, ám ebből 2 milliárdot kaptak a gyógyszerészek a vénykezelési díjból – mondta lapunknak Hávelné Szatmári Katalin, a Gyógyszerészkamara elnöke. A patikusokat ért kárt az is tompította valamelyest, hogy az események jelentős forgalomnövekedést okoztak.
A legnagyobb hiányt várhatóan az állam könyvelheti el, akkor is, ha mindezt a közvetett költségek generálták. Mivel a kabinet folyamatosan azt kommunikálta, hogy a fogyasztói terhek nem növekedhetnek, kénytelen volt a zsebébe nyúlni. A júniusban a gyártók és a kormány között született megállapodást követően a központi költségvetésből 12 milliárd forintot fizettek be a támogatások megemelésére. A fixált árak ellenére a gyógyszerkassza költségei várhatóan 32 milliárd forinttal lépik túl az előirányzatot. Idén a medicinákat tekintve 20 százalék körüli volt a kiadások növekedése. Ez részben a január elsejétől a gyógyszereket terhelő 5 százalékos áfának is köszönhető. Az éves forgalomnövekedés hét százalék körüli.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet