Nem lesz jövőre 25 százalékos árfolyamnyereség-adó, zöld utat kapott ugyanakkor a bankadó – ezek a fontosabb döntések születtek meg tegnap lapzártánkig az Országgyűlésben. A jövő évi adótörvényekhez benyújtott képviselői módosító indítványokról szóló szavazás során a szocialista frakció a nem, míg a szabad demokraták és a két ellenzéki párt az igen gombot nyomta meg, amikor az árfolyamnyereség-adó kihagyásáról szóló javaslathoz értek (részletek a 11. oldalon). Ettől eltekintve jórészt a korábban megadott listát szavazták meg a képviselők. Ennek megfelelően a családi adókedvezményt maximálisan évi 8 millió forintos jövedelemig lehet igénybe venni, szemben a kormány által favorizált 12 millióval. A banki különadónál a pénzintézetek választhatnak, hogy nyereségük után kívánnak adózni vagy a kamatkülönbözet alapján.
Mentesülnek ugyanakkor a terhelés alól a 200 millió forintnál kisebb saját tőkéjű takarékszövetkezetek. A magán-nyugdíjpénztári tagok számlaegyenlegüket legfeljebb 50 százalékos mértékig banki hitelfedezetként is használhatják. A tervezettnél jobban, 1500 forinttal csökken a legtöbb vállalkozás esetében a tételes eho. A melegétkeztetési utalvány havi adómentes értéke 6 ezerről nem 7500, hanem 8 ezer forintra nő.
A külföldről behozott használt gépjárművek adója 25 százalékkal lesz nagyobb, mint az alaptáblázatban szereplő arány, ugyanakkor maga az adó csak az infláció mértékének megfelelő összeggel nő. Az önkormányzatoknak eladott bérlakást nem terheli majd 10 százalékos elvonás, a kulcs 0 százalékra csökken. A telefonadónál az áfa 50 százalékát írhatják le a vállalkozások, de nem terheli szja a juttatást.
Az elfogadott módosítások nem befolyásolják érdemben a költségvetés bevételi oldalát – közölte a NAPI Gazdaság kérdésére Szabó Lajos, a szocialisták költségvetési munkacsoportjának vezetője.
