BUX 139618.92 0,55 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az egészségüggyel nem túl szigorú a költségvetés

Jövőre az Egészségbiztosítási Alap (EA) valamivel több mint 1500 milliárd forintból gazdálkodhat, ami 7 százalékos növekedésnek felel meg.

2004. október 27. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei takarékossági csomag miatt az egészségügyi tárcának összesen 16,7 milliárd forinttal kellett szűkítenie költségvetését. Ezen belül a minisztériumi kiadásokat 6,77 milliárddal, míg az EA-alapot 9 milliárddal kurtították meg. Egyebek között elmaradt az Országos Mentőszolgálat állomásainak eddig prioritásként szereplő felújítása és a mentőautók cseréje. E projekteket ugyanis ingatlanhasznosításból próbálták volna megoldani, ám az értékesítés egyelőre nem sikerült. Mivel az első pályázatokat várhatóan novemberben írják ki, az így befolyó 4 milliárd forintot jövőre használják fel, szintén a sürgősségi ellátás fejlesztésére. Ugyancsak a megszorítások miatt került várakozólistára az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (1,2 milliárd) és az Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet (0,332 milliárd) fejlesztése.
A jelenlegi egészségügyi struktúrában az EA harmada jut pénzbeli ellátásra, 20 százaléka gyógyszerre és gyógyászati segédeszközre, 45 százaléka pedig szolgáltatásra. Mivel az egészségügyi reform elmarad, a fejlesztések elsősorban a járóbeteg- és a sürgősségi ellátást érintik, míg prioritásként megmaradt a népegészségügyi programok, illetve a diagnosztikai és terápiás készülékek fejlesztése. Ugyanakkor egyes programokat az idén a Draskovics-csomag intézkedései miatt 2005-re kellett átütemezni, ilyen a védőnői finanszírozási rendszer reformja és a háziorvosi ellátás fejlesztése. Ez utóbbihoz tartozik majd az úgynevezett praxisalap létrehozása, amely százmilliós nagyságrendű lesz. A gyógyszerkassza 284 milliárd forintból gazdálkodhat majd, ez az idei 242 milliárdos előirányzathoz képest jelentős, ám a várakozások szerinti 278 milliárdos végösszeghez képest minimális növekedés. Rácz Jenő egészségügyi miniszter ugyanakkor azt nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak, hogy a korábbi évek 20 százalékos gyógyszerköltség-növekedéséhez képest jövőre egy számjegyű emelkedést várnak.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet